Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2020/2021(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

11 listopada

Dzień 11 listopada to dla nas, Polaków, dzień szczególny. Dzień, w którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość i powróciła na mapy Europy i świata.

 

Z tej okazji, na 9 listopada uczniowie kl. III B TI wraz z wychowawczynią, zaprosili do auli szkolnej reprezentacje wszystkich klas pierwszych i klas trzecich, aby wspólnie uczcić nadchodzące święto. Drużyny  zajmujące miejsca otrzymywały od prowadzących, samodzielnie wykonane, biało-czerwone kotyliony. Dekorację sali stanowiła gazetka przygotowana przez uczniów kl. III B TI

Reprezentacje klas miały za zadanie wykonać projekt kartki z kalendarza w formacie A4, techniką dowolną. Należało pamiętać o umieszczeniu na niej odpowiednich symboli, napisów, znaków i innych elementów związanych ze Świętem Niepodległości. Drużyny po kolei prezentowały i krótko omawiały swoje  prace.

Następnie uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych. Test złożony był z zadań zamkniętych i otwartych i dotyczył „Odrodzenia Rzeczypospolitej. Lat 1914 – 1919” (polskich formacji wojskowych, orientacji politycznych, wybitnych polityków,  sprawy polskiej w czasie I wojny światowej, pierwszych rządów, powstania wielkopolskiego, konferencji pokojowej).

Uroczystości od początku towarzyszyły nagrania pieśni legionowych i patriotycznych. Jednym z zadań było rozpoznanie fragmentów czterech utworów i podanie ich poprawnej nazwy.

Zadania oceniała  komisja, w skład której wchodziły nauczycielki historii: panie Aleksandra Szyszka i Sabina Stala.

W czasie gdy komisja sprawdzała prace i liczyła punkty drużyny mogły obejrzeć prezentacje multimedialne przygotowane przez  uczniów kl. II TI oraz poprawne odpowiedzi w rozwiązywanym teście.

Po ostatecznym podliczeniu punktów i uwzględnieniu zastrzeżeń co do samodzielności rozwiązywania zadań przez reprezentacje dwóch drużyn, przyznano:

– dwa II miejsca – kl. III TH w składzie Martyna Gajda, Krzysztof Kurek i Magdalena Łątka oraz kl. III BTE z Malwiną Maderak, Sylwią Rostkowską i Robertem Szubertem

– miejsce III – kl. I TM reprezentowanej przez Brajana Głąba, Dawida Kowalczyka i Tomasza Rupackiego

Mamy nadzieję, iż poznając trud włożony przez naszych przodków w odzyskanie niepodległości nie tylko jesteście dumni z faktu bycia Polakami, ale także, że ich wysiłki   będą inspiracją dla dzisiejszej młodzieży w podejmowaniu wyzwań współczesnego świata.

{gallery}artykuly_zdj/2012_2013/11{/gallery}

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status