Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2020/2021(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości

Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości, który w całym kraju obchodzony jest 11 listopada.

11 listopada 1918 to wyjątkowa data dla wielu Polaków, w tym roku obchodzimy 92 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Przez 123 lata nasz kraj nie istniał na mapie, żył jednak jego naród i kultura. W sercu każdego Polaka, trwała nadzieja i wiara w odrodzenie się silnego państwa.
Apel upamiętniający ten dzień, miał na celu wzbudzić w uczniach naszej szkoły właściwą postawę i szacunek wobec symboli narodowych oraz dziedzictwa narodowego.
Szacunek oddany symbolom narodowym, odśpiewaniu hymnu z należytą powagą, stojąc na baczność, jest także szacunkiem oddanym wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją wśród nas.
Przedstawione postacie tj. gen. Józef Piłsudzki czy Tadeusz Rejtan poseł z Nowogrodu, teksty: „Co ojczyzna?” – M. Konopnickiej, „Rejtan” – J. Lechonia, „Piosenka o komendancie” – A. Oppana i „Oblicze ojczyzny” – T. Różewicza oraz muzyka „Warszawianka” – M. Delavigne, „Polonez: Pożegnanie ojczyzny” – M.K.Ogińskiego, „Mazurek Dąbrowskiego” – J.Wybicki, „Pierwsza Kadrowa” – T. Oster Ostrowski i K. Łęcki Graba, „Marsz Pierwszej Brygady” – T. Biernacki i A.T. Hałaciński oraz fragmenty utworów Fryderyka Chopina, miały na celu pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób nasi przodkowie walczyli o to, abyśmy dzisiaj byli wolni.
Apel został zorganizowany przez klasę 1b TI pod kierunkiem p.Marty Sławuty.

Zmarłym za naszą ojczyznę, składamy hołd wdzięczności.

{gallery}/artykuly_zdj/2010_2011/11listopada/{/gallery}

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status