Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Międzynarodowe kompetencje w kształceniu zawodowym

 

 

Po raz pierwszy uczniowie ZSP w Oleśnicy na praktyce za granicą.
Międzynarodowa Kompetencja w Kształceniu Zawodowym Polsko-Niemiecka Sieć Współpracy Szkół Zawodowych w zakresie wymiany nauczycieli i uczniów
Projekt jest przygotowywany i będzie realizowany pod auspicjami Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Do projektu przystąpiły ze strony polskiej szkoły zawodowe z Wałbrzycha, Boszkowa i Oleśnicy. Strona niemiecka jest reprezentowana przez zespoły szkół zawodowych BBS1, BBS2 Aurich i BBS Jever.

Międzynarodowa praktyka uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy w firmie handlowej w Niemczech ,,EDEKA Gerbers” w zawodzie technik handlowiec była możliwa dzięki finansowemu wsparciu organizacji międzynarodowej Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Organizacyjnie merytorycznie jak i również finansowo pomogły nam Zespoły Szkół Zawodowych – BBS1 Aurich i BBS Jever.

NIEMIECKO- POLSKIE SPOTKANIE W RAMACH PROJEKTU ERASMUS +
PROJEKT DLA NAUCZYCIELA I UCZNIA

W ramach projektu „ Międzynarodowa kompetencja w kształceniu zawodowym” odbyła się w marcu 2017roku w Dolnej Saksonii wizyta studyjna. Wzięli w niej udział nauczycieli z Polski i Niemiec. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy reprezentowali Magdalena Szkudlarek, Agnieszka Walichnowska, Ewa Mider i Krzysztof Rzepka.W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele szkół z BBS Aurich i Jever – Meike Tadken, Dirk Bohn, Arne Cornelius i Valeska Fischer.
CELE PROJEKTU:
Założeniem projektu jest wspieranie interkulturowych kompetencji w celu oceny międzynarodowych wymagań w środowisku pracy oraz wspieranie interkulturowej wiedzy i umiejętności. Celem jest także kształtowanie i rozwijanie szeroko pojętej tolerancji oraz rozwijanie kompetencji w zakresie języka niemieckiego i angielskiego.
I SPOTKANIE W PROJEKCIE W dniach 05.11 – 26.11. 2017r. nasza Szkoła gościła 5 uczniów z BBS 1 Aurich i Jever. Niemieccy uczniowie, kształcący się w zawodzie technik handlowiec, część swojej praktyki odbywali w firmie produkującej meble „ROM”. Pobyt wraz ze swoimi nauczycielami rozpoczęli „tygodniem kultury”. Uczniowie z klas: IIITH i IIITS wraz z nauczycielami pracującymi w projekcie przygotowali ciekawy program, który pozwolił zapoznać się naszym gościom z historią miasta Oleśnicy i naszego regionu. Uczniowie z Aurich i Jever brali udział w lekcjach z przedmiotów zawodowych i języka angielskiego. Byli też na lekcji języka niemieckiego. Dużym wsparcie okazały się działania pań Katarzyny Kwaczyńskiej i Marty Żminkowskiej, które zorganizowały ciekawe zajęcia z udziałem zagranicznych studentów –wolontariuszy. Językiem warsztatów był język angielski.
Grupa uczniów z klas IIITH i IIITS- Dominika Krawczyńska, Agnieszka Tomaszewska, Wioleta Tomaszewska, Wiktor Kwasek, Michał Szumski, Marcin Fidler, Kacper Domal, Bartosz Szarszewski -zapewniła swoim niemieckim koleżankom i kolegom ciekawe popołudniowe spotkania, w czasie których młodzież niemiecka poznawała formy spędzania czasu wolnego naszej młodzieży. Były również zaproszenia na sobotnie i niedzielne obiady w domach polskich. Dzięki inicjatywie naszych uczniów goście z Niemiec mogli zapoznać się z kulturową specyfiką naszego kraju.
PRAKTYKA ZAWODOWA W FIRMIE „ROM”
W czasie praktyki w firmie „ROM” uczniowie niemieccy znajdowali się pod fachowa opieką specjalistów. Praktykanci poznali przedsiębiorstwo i obszary działań. W czasie praktyki stosowali właściwe metody pracy, narzędzia i materiały. Brali również aktywny udział w pracy firmy przyczyniając się do realizacji jej celów. W ostatnim dniu praktyki wszyscy otrzymali zaświadczenia o realizacji programu.
W trakcie pobytu niemieckiej młodzieży w Oleśnicy zawiązały się nowe przyjaźnie. Nikt się nie dziwił więc, że pożegnaniu towarzyszyły łzy, bowiem „Abschied ist wie ein bisschen Sterben..”

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy współpracuje z Zespołem Szkół Zawodowych – BBS 1 w Aurich, mieście położonym w Dolnej Saksonii, na północy Niemiec.
Po raz pierwszy w historii naszej Szkoły uczniowie Sebastian Tocha i Agnieszka Wrzaszczak uczący się w zawodzie technik handlowiec mieli możliwość odbycia tygodniowej praktyki w dniach 27.02.2018-05.03.2018 w Aurich w firmie ,,EDEKA Gerbers”.Opiekę nad praktykantami sprawowali Nikolai Tamm i Monika Raveling. Do obowiązków uczniów należało:
– fejsowanie towarów
– sprawdzanie towarów pod względem ilościowym i jakościowym
– tworzenie nowych etykiet na produkty
– ustawianie towarów na półkach
– ład i porządek stanowiska
– prowadzenie akcji promocyjnej (związanej z degustacją sałatki )
– uzupełnianie asortymentu

W zakresie obowiązku był również kontakt z żywnością, przygotowywanie owoców i warzyw do sprzedaży, przygotowywanie sałatek owocowych i warzywnych.
Nasi uczniowie uczestniczyli również w lekcjach w szkole niemieckiej, podczas których porozumiewali się w języku niemieckim. Tematem przewodnim była kultura niemiecka, między innymi rozmawiali o tradycyjnych potrawach Wschodniej Fryzji i typowych zwrotach dla Dolnej Saksonii. Na zajęciach poruszano aspekty w zakresie marketingu.
Po zajęciach szkolnych spotykali się z niemieckimi uczniami i nauczycielami na różnych sferach aktywności: kręgle, zwiedzanie, basen. Czas spędzali na rozmowie o różnicach występujących w kulturze oraz systemach edukacji polskiej i niemieckiej.

Zalety praktycznej nauki zawodu za granicą:
– częsty kontakt z innymi ludźmi
– trwałe przyjaźnie
– możliwość kontaktu z obcą kulturą
– zdobywanie nowych nawyków do efektywnej pracy
– nauka płynnego mówienia w języku obcym
– poznanie systemu kształcenia w Dolnej Saksonii Niemczech zarówno na etapie szkolnym jak i zawodowym

Cały wyjazd przebiegł bardzo pomyślnie. Uczniowie wrócili pełni pozytywnej energii, zdobyli wiedzę o niemieckiej kulturze, zawarli nowe przyjaźnie, wzbogacili swoje słownictwo.

 

Ewa Piątkowska-Mider
Magdalena Szkudlarek
Krzysztof Rzepka
Agnieszka Walichnowska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status