Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Sukces studentów Politechniki Wrocławskiej i uczniów ZSP w Oleśnicy!

 

Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali i skonstruowali LEM Falcon – elektryczny motocykl budowany na wzór crossowych czyli dostosowanych do jazdy po drogach szutrowych o dużych nierównościach terenu, jak i po asfalcie. Budowa motocykla trwała aż 6 lat.

Lekki Motocykl Elektryczny został zaprezentowany po raz pierwszy 28 czerwca 2017 roku, w Strefie Kultury Studenckiej, kilka dni przed startem w międzynarodowych zawodach Smart Moto Challenge odbywających się w Barcelonie. Zawody te przyciągają studentów z całego świata, aby mogli na nich przetestować swoje pojazdy. Oprócz zmagań na torze, studenci muszą wykazać się również umiejętnościami inżynierskimi oraz zaprezentować biznesplan masowej produkcji swojego motocykla.

W zawodach odbywających się 6-9 lipca 2017 roku, polski LEM rywalizował z 11 innymi maszynami skonstruowanymi przez studentów z Ukrainy, Rosji czy Hiszpanii, których projekty również uzyskały wysokie noty. Pojazd wrocławskich studentów zajął 1. miejsce w kat. dynamicznej, 1. miejsce w kat. biznesplan i 1. miejsce w klasyfikacji generalnej zostając tym samym najlepszym motocyklem elektrycznym w Europie.

W budowie motocykla swój udział mieli uczniowie Koła Naukowego Chip Breakers z

klasy 3 oos i 4 tm Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy. W ramach zajęć praktycznych w oleśnickim PCKZ-cie wykonali oni części podwozia oraz inne podzespoły. W dalszym ciągu trwają prace nad nowymi wersjami pojazdu, do których części również powstają w Oleśnicy. Marzeniem młodych mechaników jest zaprojektowanie i skonstruowanie OME – Oleśnickiego Motocykla Elektrycznego.

W związku z zacieśnieniem współpracy ZSP z Politechniką Wrocławską od września 2016 r. realizowane jest także kolejne przedsięwzięcie – budowy Frezarki CNC finansowane z projektu „Zawodowy Dolny Śląsk” Nr RPDS.10.40.01-02-0010/16.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status