Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

11 listopada

Dzień 11 listopada to dla nas, Polaków, dzień szczególny. Dzień, w którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość i powróciła na mapy Europy i świata.

Z tej okazji, na 9 listopada uczniowie kl. III B TI wraz z wychowawczynią, zaprosili do auli szkolnej reprezentacje wszystkich klas pierwszych i klas trzecich, aby wspólnie uczcić nadchodzące święto. Drużyny  zajmujące miejsca otrzymywały od prowadzących, samodzielnie wykonane, biało-czerwone kotyliony. Dekorację sali stanowiła gazetka przygotowana przez uczniów kl. III B TI

Reprezentacje klas miały za zadanie wykonać projekt kartki z kalendarza w formacie A4, techniką dowolną. Należało pamiętać o umieszczeniu na niej odpowiednich symboli, napisów, znaków i innych elementów związanych ze Świętem Niepodległości. Drużyny po kolei prezentowały i krótko omawiały swoje  prace.

Następnie uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych. Test złożony był z zadań zamkniętych i otwartych i dotyczył „Odrodzenia Rzeczypospolitej. Lat 1914 – 1919” (polskich formacji wojskowych, orientacji politycznych, wybitnych polityków,  sprawy polskiej w czasie I wojny światowej, pierwszych rządów, powstania wielkopolskiego, konferencji pokojowej).

Uroczystości od początku towarzyszyły nagrania pieśni legionowych i patriotycznych. Jednym z zadań było rozpoznanie fragmentów czterech utworów i podanie ich poprawnej nazwy.

Zadania oceniała  komisja, w skład której wchodziły nauczycielki historii: panie Aleksandra Szyszka i Sabina Stala.

W czasie gdy komisja sprawdzała prace i liczyła punkty drużyny mogły obejrzeć prezentacje multimedialne przygotowane przez  uczniów kl. II TI oraz poprawne odpowiedzi w rozwiązywanym teście.

Po ostatecznym podliczeniu punktów i uwzględnieniu zastrzeżeń co do samodzielności rozwiązywania zadań przez reprezentacje dwóch drużyn, przyznano:

– dwa II miejsca – kl. III TH w składzie Martyna Gajda, Krzysztof Kurek i Magdalena Łątka oraz kl. III BTE z Malwiną Maderak, Sylwią Rostkowską i Robertem Szubertem

– miejsce III – kl. I TM reprezentowanej przez Brajana Głąba, Dawida Kowalczyka i Tomasza Rupackiego

Mamy nadzieję, iż poznając trud włożony przez naszych przodków w odzyskanie niepodległości nie tylko jesteście dumni z faktu bycia Polakami, ale także, że ich wysiłki   będą inspiracją dla dzisiejszej młodzieży w podejmowaniu wyzwań współczesnego świata.

 

{gallery}artykuly_zdj/2012_2013/11{/gallery}