Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI W 1918r.

Co roku w listopadzie czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii – odzyskanie niepodległości w 1918 r. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Listopadowe obchody symbolizują miłość do Polski, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność – są symbolem bohaterstwa i męstwa pokoleń, które już odeszły.

Tak jak w ubiegłym roku uczniowie i pracownicy szkoły wzięli udział akcji społecznej organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego  „Mamy Niepodległą!”. Akcja polega na  wysyłaniu kartek pocztowych oraz e-kartek z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości i odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu. W tym roku wypisaliśmy i wysłaliśmy 400 pocztówek.

Święto postanowiliśmy uczcić także w inny, niecodzienny, radosny sposób, zaczerpnięty z telewizyjnego teleturnieju „KOCHAM SIĘ POLSKO”. Drużyny złożone z reprezentantów klas I, II i III technikum uroczystość rozpoczęły od obejrzenia „Animowanej historii Polski”. Pierwsza konkurencja z nią właśnie była związana – należało wymienić wydarzenia z czasów zaborów i odpowiedzieć na pytania z wiedzy historycznej. Teraz przyszła kolej na „turniej wiedzy o hymnie” i … nie dla wszystkich pytania okazały się proste.

Drużyny lepiej poradziły sobie z odgadywaniem tytułów pieśni i piosenek, powstających w okopach, na froncie, w marszu a towarzyszących strzelcom i legionistom walczącym ofiarnie o niepodległość.

Dopasowanie nazw potraw polskich do składników, z których się je przygotowuje, zajęło dużo czasu i wzbudziło kontrowersje: czy majeranek dodać do żurku, bigosu czy grochówki, a  kiełbasę lub boczek (a może ten składnik do okraszenia pierogów albo klusek)?

Kolejne zadanie, indywidualne, też nie było najłatwiejsze – poszczególni uczniowie musieli przeliterować trudne lub podchwytliwe polskie słowa, np. mitrężyć, chrząszcz, rzeżucha, jarzębina, rybołówstwo.

Następnie drużyny otrzymały mapę Polski i miały na niej podpisać zaznaczone miasta oraz województwa – ta konkurencja nie sprawiła kłopotów. Do kalamburów natomiast wychodzili wybrani  uczniowie, którzy pokazywali polskie powiedzenie i przysłowia. Czas płynął, a oni gimnastykowali się, gestykulowali, podskakiwali, aby ułatwić pozostałym zrozumienie wylosowanego hasła. Komisja podliczyła punkty i ogłosiła, że zwycięzcą tegorocznych zmagań okazała się drużyna uczniów klas III, która otrzymała w nagrodę przechodni „Puchar Niepodległości”.

Akcję „Mamy Niepodległą!” oraz teleturniej i dekorację holu przygotowały uczennice kl. I TE, które pod kierunkiem wychowawczyni p. Sabiny Stali.

Link do galerii zdjęć poniżej.

https://drive.google.com/open?id=0ByO_jWS8LuJbRVFNSlpQbnRJX00