Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś Synów…


Takie motto przyświecało obchodom 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniom, nauczycielom i pracownikom w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy. Z tej okazji nasza szkoła realizuje projekt: „Wolność. Godność. Niepodległość”, który zakłada szereg działań edukacyjnych, promujących tę wielką rocznicę, postawy patriotyczne wśród młodego pokolenia Polaków i wiedzę na temat wydarzeń historycznych. Z założonych zadań odbyła się już wycieczka dydaktyczna: „Śladami powstania wielkopolskiego”, podczas której młodzież zgłębiała wiedzę na temat zwycięskiego powstania i mogła aktywnie zwiedzać nowoczesne muzeum poświęcone temu wydarzeniu oraz gra terenowa: „Drogi do niepodległości”.

9 listopada w szkole zorganizowano Dzień dla Niepodległej. Społeczność ZSP włączyła się w ogólnoświatową akcję: „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11.11 665 uczniów odśpiewało hymn narodowy, oddając tym samym cześć wszystkim Tym, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności Ojczyzny. W tym samym dniu uczniowie podziwiali galerię prac plastycznych, promujących setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wzięli także udział w spektaklu historycznym „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś Synów…” .
Wyjątkowy montaż słowno- muzyczny nie tylko miał charakter edukacyjny. Przede wszystkim wzruszał, tak jak wzruszała postawa Polaków walczących w powstaniach, na frontach wojen i w zaciszu domów rodzinnych. Niejednemu słuchaczowi zakręciła się łza w oku przy dźwiękach pieśni Szarych Szeregów, wykonywanej przez chłopców z klasy 4 TM. Siła głosu młodzieży i biało- czerwone opaski na ramieniu zdawały się potwierdzać ich gotowość do czynu dla Niepodległej. Trudną ale szczerą miłość do polskiej ziemi ukazała nam uczennica klasy 2 TI – Gabriela Pełka. Jej delikatny głos i słowa piosenki „Taki kraj” przypomniały zebranym, że Polska to nasze miejsce na ziemi. Dopełnieniem całości była nowoczesna animacja połączona z chóralnym śpiewem utworu „Wolność kocham i rozumiem”, która skłoniła do głębokich refleksji na temat współczesnego patriotyzmu, godności i tożsamości narodowej.
Cały spektakl zadedykowany został Pani Zdzisławie Słupianek, wieloletniej nauczycielce historii, która odeszła od nas dnia 31 października 2018 roku. Przez całe swoje życie Pani Zdzisława pielęgnowała wartości takie jak patriotyzm, Ojczyzna, wolność. Z pełnym zaangażowaniem na swoich lekcjach wychowywała w duchu narodowym młodych Polaków.