Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza lista przebojów

Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej Liście Przebojów listopada 2021 r. otrzymała uczennica kl. IV TE PATRYCJA ŚLIWKA. Gratulujemy! Prezentujemy też książkę miesiąca.

KSIĄŻKA LISTOPADA

Faridah Àbíké-Íyímídé

„Ace of Spades”

Książka stanowi debiut autorski. Jest to zniewalający thriller poruszający problemy rasizmu. Akcja książki dzieje się w Niveus High – elitarnej szkole, do której  uczęszczają uczniowie z bogatych rodzin. Devon i Chiamalia to jedyni czarnoskórzy w tej akademii. Ci młodzi ludzie nie mogą spokojnie ukończyć nauki, gdyż bohater ukrywający się pod pseudonimem „Ace” próbuje utrudnić im życie. Chce on za wszelką cenę doprowadzić do wyrzucenia ich ze szkoły. Devon i Chiamalia prowadzą prywatne śledztwo, które ma na celu dotarcie do ich największego wroga.

W powieści tej są odkrywane tajemnice dotyczące wielu amerykańskich szkół, w których występuje dyskryminacja czarnoskórej młodzieży. Myślę, że inność w różnej postaci jest często nietolerowana, także w polskich szkołach. Warto się zastanowić nad granicami naszej tolerancji. Zachęcam do przeczytania tej książki, która skłania do wielu refleksji.