Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza lista przebojów

Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej Liście Przebojów
marca 2022 r. otrzymała uczennica klasy II TH –  NIKOLA  ROPUSZYŃSKA.
Gratulujemy! Prezentujemy też książkę miesiąca

KSIĄŻKA MARCA
Osamu Dazai „Zatracenie”

Powieść Zatracenie (1948) to ostatni ukończony utwór Osamu Dazaia, wydany pośmiertnie. Bohaterem jest Yozo, od dziecka wrażliwy i utalentowany plastycznie syn bogatego właściciela ziemskiego. W osamotnieniu przeżywa chorobliwy lęk przed ludźmi. Czuje się zagubiony w świecie, w którym trudno odróżnić prawdę od kłamstwa, gdzie upadają stare ideały i tracą znaczenie dotychczasowe wartości. Dręczy go poczucie wstydu, niska samoocena i przekonanie o niemożności sprostania wymaganiom stawianym przez otoczenie. W dzieciństwie ratunkiem przed wyniszczającymi uczuciami jest błazenada, w wieku młodzieńczym i późniejszym ucieczka na margines społeczny i w nałogi. Nieszczęśliwe życie Yozo kończy samobójczą śmiercią. Autor powieści pokazuje jak niszczące dla człowieka są nałogi i otaczanie się złym towarzystwem.

Zatracenie to bardzo osobista powieść Osamu Dazaia, przedstawiciela narodu, którego ojczyzna poniosła klęskę w wojnie. Utwór ten był wielokrotnie przedmiotem adaptacji zarówno filmowych – fabularnych i animowanych, jak i komiksowych. „Utraciłem prawo do nazywania się człowiekiem. Definitywnie przestałem nim być”.