Rekrutacja 2023/2024(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza lista przebojów

Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej Liście Przebojów kwietnia 2022 r. otrzymał uczeń klasy I C WZ – Krzysztof Mikiewicz.
Gratulujemy! Prezentujemy też książkę miesiąca.

KSIĄŻKA  KWIETNIA

Piotr Chmieliński

Rowerem po Amazonce.
Bracia Dawid Andres i Hubert Kisiński w podróży przez największą rzekę świata

Historia niezwykłej wyprawy dwóch braci. Przemierzyli oni największą rzekę świata na rowerach. Wydawało się, że to niemożliwe do zrealizowania szaleństwo. Okazało się wspaniałą przygodą i cenną życiową lekcją. Dla jednego z braci wyprawa ta była spełnieniem marzeń, dla drugiego ostatnią szansą na ocalenie. Przygoda niezwykła, bo Amazonka nie jest zwykłą rzeką. Prawie siedem tysięcy kilometrów przez góry i dżunglę. Ma aż dwa źródła, ujście dwustukilometrową deltą do oceanu. Rwące bystrza. Fale, jak na oceanie. Rzeka uwielbiana równie mocno, jak nienawidzona. Ale niezmiennie fascynująca.

Przypadkowo, w trzydziestą rocznicę pierwszego przepłynięcia całej Amazonki, Dawid Andres i Hubert Kisiński wyruszyli w podróż z nurtem królowej rzek…. na rowerach. Nie były to jednak zwyczajne rowery, ale amazońskie. Nieprzypadkowo, opowieść o przeżyciach braci, poznawaniu rzeki i ludzi, a przede wszystkim samych siebie, snuje Piotr Chmieliński. Jest to pierwszy w świecie człowiek, który przepłynął kajakiem Amazonkę. Wracając po trzydziestu latach na jej brązowe wody, wspólnie z Dawidem i Hubertem, zmierza się z fenomenem Amazonki. Ulega jej magicznemu wpływowi, a jednemu z braci ratuje życie. Podróż rowerami po Amazonce została nagrodzona Kolosem 2015 w kategorii Wyczyn Roku. Moim zdaniem książka ta jest najlepszym źródłem wiedzy o pięknej rzece. Nie zawiodą się też fani mocnych wrażeń. Polecam każdemu, kto chce poznać szeroki świat bez wychodzenia z domu.