Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza lista przebojów

Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej
Liście Przebojów września 2022 r. otrzymała uczennica klasy II D WZ  –  Noemi BILLONE. Gratulujemy!
Prezentujemy też książkę miesiąca.

KSIĄŻKA  WRZEŚNIA

Jawando Danielle

A gwiazdy niech płoną

   Główny bohater powieści to Nathan. Ten piętnastolatek stracił starszego brata, który popełnił  samobójstwo. Rodzina jest w żałobie, ponieważ Al był ulubionym dzieckiem. Bardzo wzruszający jest opis uczuć matki, która straciła dziecko. W miarę rozwoju historii czytelnik dostrzega, jak ważne jest mówienie o swoich problemach i nękaniu. Nathan zadaje sobie pytanie, dlaczego Al się zabił, choć miał przed sobą całe życie. Wspólnie z Megan, która była koleżanką jego brata, postanawiają się tego dowiedzieć. Megan była zagubiona, nie do końca wiedziała, kim jest. Polubiłam tę dziewczynę, jej odkrywanie siebie. Sytuacja Megan skłoniła mnie do refleksji nad sobą. Odkryłam pewną cząsteczkę, która gdzieś się zagubiła.  
   W powieści tej po raz pierwszy spotkałam się z pojęciem bullyingu. Są to zachowania, które trwają dłuższy czas i mogą doprowadzać do krzywd fizycznych lub psychicznych u ofiary. W książce pojawiły się wpisy z pamiętnika Ala. Nadały one historii całkiem innej wymowy. Pokazały inną perspektywę. Zaraz po zobaczeniu tej książki chciałam po nią sięgnąć. Okładka jest przecudowna.
   ,,A gwiazdy niech płoną” to z pozoru zwyczajna powieść młodzieżowa, ale warta przeczytania. Jest to książka, która według mnie, zasługuje na rozgłos. Niby dotyczy problemów nastolatków, utraty bliskiej osoby, bullyingu, ale pokazuje jak młodym ludziom niewiele brakuje do zrobienia czegoś, co może być nieodwracalne.