Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza lista przebojów

Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej Liście Przebojów października 2022 r. otrzymała uczennica klasy II TH  –  Julia  ZADKA. Gratulujemy! Prezentujemy też książkę miesiąca.

KSIĄŻKA  PAŹDZIERNIKA

Holly Black

Okrutny książę

Głównymi bohaterkami są trzy siostry.  Ich losy na zawsze odmienia krwawa zbrodnia. Zostają porwane do świata elfów, bajecznego Elysium. Upływa dziesięć lat. Jude pragnie za wszelką cenę odnaleźć swoje miejsce w tej krainie, lecz dumni elfowie gardzą śmiertelniczką. Szczególnie okrutny jest książę Cardan, najmłodszy  z potomków Najwyższego Króla.

Według mnie powieść ta jest jedną z najlepszych książek dla młodzieży tego roku. Historia jest niezwykle urzekająca. Baśniowy świat elfów, ukradzione dzieci ze świata magii i ludzi, emocje niełatwe do odczytania… Przede wszystkim zaś główna bohaterka jest kimś szczególnym. Jude ma mocny charakter. Niekoniecznie jednak zdobywa sympatię. Ale autorka wykreowała ją właśnie taką. Zasługuje na podziw choćby dlatego, że ma większe ambicje niż tylko znalezienie miłości swego życia. Ta dziewczyna myśli, planuje, pragnie, ale wierna jest przede wszystkim sobie i swojemu marzeniu o wolności. Kocham tę dziewczynę!

Przepis na udaną książkę to postacie, którym czytelnik gotowy jest oddać serce. „Okrutny książę” zaskakuje i bohaterami, i fabułą. W pewnym momencie odnosi się wrażenie, że jest to coś w rodzaju „House of Cards” w świecie elfów. A może „Walka o tron”? Jest tu bowiem walka o wpływy, spiski, traktowanie ludzi (czyt. elfy) jak pionki na wielkiej szachownicy.

Dodam jeszcze, że całość jest napisana tak, że przypomina rękodzieło stworzone z kolców, szkła, blasku księżyca, magii, mieczy i krwi. Dialogi są naprawdę dobre, a ostatnia rozmowa… poezja. Istna uczta słów i wyobraźni. A choć nie ocenia się książki po okładce… w tym wypadku oprawa wizualna jest najlepszą rekomendacją tej magicznej, pięknej i wspaniałej historii. Jest to dokładnie taka książka o elfach, o jakiej zawsze marzyłam.