Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza lista przebojów

Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej Liście Przebojów grudnia 2022 r.

otrzymała uczennica klasy II D WZ  –  Noemi BILLONE. Gratulujemy!

Prezentujemy też książkę miesiąca.

KSIĄŻKA  GRUDNIA

Save Me

Mona Kasten

Mona Kasten to pisarka, która zawsze gwarantuje świetną zabawę podczas czytania, nieprzespaną noc i dużą dawkę emocji. Tym razem akcja powieści dzieje się w  szkole. Dla głównych bohaterów liczą się tylko pieniądze i ambicje. Nie ma  miejsca dla słabeuszy. Ruby to główna bohaterka, konsekwentnie realizująca swój plan – dostania się na wymarzoną uczelnię, Oksford. Jednak nie chce się przy tym wychylać i należeć do środowiska bogatych ważniaków. Niektóre dziewczynki marzą o księciu z bajki, a ona z notatnikiem pod pachą, kolekcją kolorowych długopisów i harmonogramem wypełnionym po brzegi szkolnymi obowiązkami brnie do przodu. James to arogancki przywódca szkolnej elity, któremu nikt się nie sprzeciwia. Co ich łączy? Tajemnica, jaką Ruby przez przypadek odkrywa. Od tego momentu James próbuje ją zmusić do milczenia.

Po raz kolejny mam przed sobą książkę skierowaną do młodzieży, ukazującą skomplikowane życie młodych ludzi – tym razem ich problemy mnożymy razy dziesięć, bo elita potrafi się bawić, a co za tym idzie – ma więcej do stracenia. Naprawdę się dzieje, akcja ani na moment nie przystaje. Bardzo ujęło mnie to, że finał jest nieprzewidywalny – byłam zaskoczona takim poprowadzeniem fabuły. Autorka buduje napięcie przez zestawienie postaci pochodzących z odmiennych światów, których związek może wywołać skandal. Stworzyła elektryzującą relację między bohaterami, zapewniając nam dużo emocji. Dała nam zabawne dialogi. Pisarka wyróżnia się lekkim, przyjemnym stylem, który sprawia, że książkę czyta się ekspresowo. Narracja prowadzona jest z perspektywy Ruby i Jamesa. Kasten wprowadziła również wiele ciekawych postaci pobocznych, z których każda ma swoje tajemnice.

Mona Kasten po raz kolejny pozytywnie mnie zaskoczyła. Styl, bohaterowie, klimat elitarnej szkoły, problemy uprzywilejowanych młodych ludzi u progu dorosłości, zakazana miłość – mam wrażenie, że to dopiero początek, a następne części przyniosą nam jeszcze więcej emocji.