Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza lista przebojów

Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej Liście Przebojów  listopada 2019 r. otrzymała uczennica klasy  I A WZ p – JULIA   ZAJĄC. Gratulujemy! Prezentujemy też książkę miesiąca.

KSIĄŻKA LISTOPADA

Alwyn Hamilton „Buntowniczka z pustyni”


„Buntowniczka z pustyni” to książka fantasy, która jest inspirowana Bliskim Wschodem.
Przywodzi mi na myśl filmy akcji, gdzie wciąż zmieniają się wydarzenia, co nie pozwala oderwać się od lektury.  Autorka tworzy  niesamowity klimat bezkresnej pustyni, pełnej magicznych zakamarków i postaci rodem z bajek.  Amani  jest  bohaterką, która przełamuje stereotyp młodej dziewczyny jako niepewnej siebie i niepotrafiącej zadbać o swój los. Od pierwszej strony uparcie walczy i nie poddaje się pomimo porażek.

Książka opowiada historię odważnej i zbuntowanej dziewczyny o wielkim sercu, która nie boi się sprzeciwu i życia w biegu. Nie jest jednak postacią statyczną. Następuje w niej wielka zmiana. Od początku do końca historii musi zmagać się z przeciwnościami, które w różny sposób wpływają na jej charakter. Amani,  pomimo młodego wieku, odznacza się  ogromną niezależnością. Stworzona przez autorkę postać powinna stać się wzorem dla wielu młodych osób. Nie jest wyidealizowana, chociaż aż trudno wyobrazić sobie, że ktoś z tak twardym charakterem może naprawdę istnieć. Nie brakuje również wątku miłosnego. Czarujący swoją osobowością Jin skradnie serce dziewczyny, chociaż z początku wydaje się być osobą niemoralną. Amani za wszelką cenę pragnie uciec z Dustwalk, miejsca, w którym się urodziła i wychowała, od rodziny, okropnego wuja, który chce pojąć ją za żonę. Z miejsca, gdzie jej matka została powieszona za zabójstwo męża. Jedna, nieprzemyślana decyzja  zupełnie odmienia życie dziewczyny. Jakie przyniesie konsekwencje? Kim jest jej towarzysz podróży? I co kryje się pod rewolucyjnym hasłem „Nowy świt. Nowa pustynia”?  Odpowiedzi poznacie  po przeczytaniu tej wyjątkowej książki.