Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza lista przebojów

Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej Liście Przebojów

lutego 2020 r. otrzymał uczeń klasy  III OOS –  Mariusz PELCZARSKI. Gratulujemy! Prezentujemy też książkę miesiąca.

KSIĄŻKA LUTEGO

Rafał Dębski „Labirynt von Brauna”

W „Labiryncie von Brauna” Rafał Dębski porusza dość poczytny temat pozostałości III Rzeszy, na które można się natknąć do tej pory na terenie całego kraju. Miejscem akcji jest Oleśnica, a czas to koniec II wojny światowej. Oddział żołnierzy SS zakopuje pewne dokumenty, po czym wszyscy zostają zabici.
Tak czytelnik zapoznaje się z dość krótkim wycinkiem historii podziemi rozciągających się pod centrum Oleśnicy. Następnie autor serwuje nam przeskok do współczesności, gdzie spotykamy się z głównym bohaterem, czyli komisarzem Michałem Wrońskim, policjantem, któremu przydzielono śledztwo nie do rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ nieboszczyk nie posiada dokumentów. Patolog sądowy, który badał zwłoki, ginie w dziwnych okolicznościach. Komendant policji stara się jak może utrudnić pracę komisarza. Przyjeżdża też kontrola z centrali.
Dalej akcja toczy się szybko. Pojawiają się kolejne trupy. Im bardziej Wroński jest bliski rozwiązania zagadkowych zbrodni, tym mniej sprzyjają mu okoliczności. Teraźniejszość splata się z przeszłością. „Labirynt von Brauna” to solidny kryminał z wątkami szpiegowskimi, czyli tym wszystkim,  co pozwala stworzyć wciągającą i atrakcyjną powieść. Czyta się ją szybko i z wielką przyjemnością. Nadmienić muszę, że nie jest to książka typu przeczytałem/zapomniałem. Polecam każdemu, kto chce umilić sobie czas, obcując z problemami Michała Wrońskiego.