Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Czytelnicza Lista Przebojów

  Nagrodę za aktywny udział w Czytelniczej Liście Przebojów

października 2021 r. otrzymała uczennica klasy  IIITH p 

NATALIA  STĘPIEŃ. Gratulujemy! Prezentujemy też książkę miesiąca.

KSIĄŻKA PAŹDZIERNIKA

Stephen King „Carrie”

 

   „Carrie” jest pierwszą powieścią Stephena Kinga. Tytułowa bohaterka jest nieśmiałą dziewczyną. Choć w debiucie Kinga jest kilka momentów, które można przypisać do kategorii „typowo horrorowe”, nie one są tu najstraszniejsze. Nie przerażała mnie moc Carrie, ani to, co wydarzyło się na końcu książki. Przeraziła mnie za to rzeczywistość, z którą musiała mierzyć się bohaterka.

   Matka Carrie, Margaret, jest fanatyczką religijną. Przez jej dziwne zachowanie całe miasto piętnuje rodzinę White. Carrie musi codziennie mierzyć się z prześladowaniami ze strony rówieśników. Każdy dzień jest dla niej walką, a dom wcale nie jest dla niej azylem. Sytuacja dziewczyny bardzo mną wstrząsnęła. Zachowanie Margaret oraz społeczeństwa wobec niej było przerażające.  Przecież jedyne, czego chciała bohaterka, to być normalną nastolatką.

   Choć „Carrie” nie jest „straszna”, ma mroczny klimat, który sprawia, że czytelnik odczuwa pewnego rodzaju niepokój już od pierwszych stron. Moim zdaniem „Carrie” jest godna polecenia. Uczy nas szacunku do drugiego człowieka. Uświadamia też o sposobach manipulacji, jaką stosują media. Ta książka była moim pierwszym spotkaniem ze Stephenem Kingiem, ale już teraz wiem, że będę chciała sięgnąć po więcej powieści jego autora.