Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Dzień Patronki Szkoły

8 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Patronki: Marii Skłodowskiej-Curie. Organizacją działań zajęła się klasa I TM z wychowawcą Martą Sławutą-Wójcik  oraz nauczycielką fizyki Urszulą Wolińską. W realizację zadań włączyli się także uczniowie z innych klas: IVTI, II bTI, ITS.

W tym dniu poświęciliśmy naszą uwagę i myśli wybitnej Uczonej, chcąc  godnie uczcić Jej pamięć zapaliliśmy znicze przy Jej popiersiu, stanęliśmy jako warta honorowa.

Chętni uczniowie wraz z nauczycielami  zostali zaproszeni do kącika bibliotecznego, by wybrać się w podróż po literaturze faktu przekornie zatytułowaną: „Smaczki biograficzne w życiorysie Marii Skłodowskiej-Curie” Fragmenty z życia Noblistki czytane zebranym gościom wybrały panie: Lidia Putz i Ewa Tempiak. Uczniowie zapoznali  się z najważniejszymi wydarzeniami z życia Polki, ale również z wieloma ciekawostkami na Jej temat, mogli obejrzeć zdjęcia, materiały prasowe i prezentację multimedialną wykonaną przez Kacpra Langnera z kl.I TM. W trakcie czytania i po uczniowie zadawali pytania i dyskutowali na temat problemów, które dotknęły Naszą Noblistkę, a które, jak się okazało, są aktualne i ponadczasowe.

W konkursie poświęconym Patronce udział wzięli  przedstawiciele klas pierwszych technikum. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali interaktywny quiz: „Spotkanie z Marią” , w drugim rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki dotyczące różnych zagadnień z dziedziny fizyki.
Trzeci to etap klasowy, w którym należało utworzyć z liter tworzących imię i nazwisko uczonej jak największą liczbę anagramów. Prace przedstawiono w formie plakatów.

Chcąc włączyć w świętowanie jak największą liczbę uczniów i nauczycieli, a także pracowników szkoły zorganizowano mobilny kącik doświadczalny. Podczas pokazu młodzi naukowcy przedstawili między innymi ocean w butelce, ciecz nieniutonowską, drut z pamięcią kształtu, magiczny palec, triki ze świeczką, wodę antygrawitacyjną i wiele innych. Na korytarzu można było spotkać wędrujących pod rękę Marię i Piotra Curie, w postaci których wcielili się chętni uczniowie.

Na 5 lekcji odbyła się emisja filmu „Jedwabnik” o życiu i działalności Marii Skłodowskiej-Curie, która będąc wybitną postacią, naukowcem nagrodzonym dwukrotnie Nagrodą Nobla, kobietą mądrą, łamiącą wszelkie przeciwności i stereotypy twierdziła z całym przekonaniem: Niech każdy z nas, jak jedwabnik, tka swój kokon i nie żąda wyjaśnień, po co i na co. Jeżeli robota nasza będzie dobra, to powiemy sobie, żeśmy się nie gorzej od jedwabników zachowali. Reszta zaś nie od nas zależy.