Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

GRA NIEPODLEGŁOŚCIOWA

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. uczniowie i uczennice kl. III TE, pod kierunkiem wychowawczyni p. Sabiny Stali, przygotowali grę edukacyjną „Droga do niepodległości”.
To radosne wydarzenie postanowiliśmy uczcić łącząc naukę, wychowanie patriotyczne i zabawę. Do rozgrywki zaprosiliśmy wszystkie klasy, a skorzystały z niego dwuosobowe reprezentacje klas: I TE, I TH, II TS, II TI, II TE, II TM, III TM, IVB TI i IV TS.
Na terenie szkoły rozmieściliśmy punkty, ilustrujące drogę Polaków do niepodległości i epizody z nią związane – KOMENDANT, LEGIONY, ORLĘTA LWOWSKIE, CZYN POWSTAŃCZY, BITWA WARSZAWSKA i NIEPODLEGŁA. Na każdym z punktów drużyny rozwiązywały zadania: quiz o Józefie Piłsudskim, krzyżówkę niepodległościową, rozpoznawały obrazy z czasów walk o niepodległość lub wiersze polskich poetów. Z rozsypanych wersów układały pieśń legionową, uzupełniały wersy właściwymi, brakującymi słowami. Uczniowie musieli skojarzyć rekwizyty z wydarzeniami lub postaciami, odnaleźć na planszach prawidłowe odpowiedzi na pytania i wreszcie zmierzyć się z konkurencjami sprawnościowymi – założyć opatrunek rannemu, trafić rzutkami do celu oraz, w jak najkrótszym czasie, pokonać na „kasztance” wyznaczony odcinek. To właśnie ta konkurencja wzbudzała najwięcej emocji.

Dodatkowym miejscem była KWATERA MARSZAŁKA, z której kierowaliśmy drużyny na poszczególne stanowiska, liczyliśmy czas, a na podstawie „meldunków”, zapisywaliśmy punkty. Po wykonaniu zadań przez drużyny podsumowaliśmy grę sumując punkty i wyłaniając zwycięskie zespoły.
– I MIEJSCE – IV TS – M. Surma, M. Wiewiór
– II MIEJSCE – IV b TI – P. Lipa, D. Sasik
– III MIEJSCE – II TI – P. Grzelak, S. Hrehorowicz
Zwycięzcy zmagań otrzymali w nagrodę przechodni „Puchar Niepodległości” oraz modele papierowe samochodu Cadillac 355D, którym jeździł marszałek Józef Piłsudski. Najlepsze drużyny dostały „Kasztanki”- konie wykonane z kasztanów, a pozostałe symboliczne „wojskowe” nagrody – suchary, kawę zbożową lub grochówkę.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy za rok.