Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Kolektory Słoneczne

Dnia 31 marca 2010 roku odbył się w ZSP w Oleśnicy wykład na temat Kolektory słoneczne. Wzięły w nim udział klasy: 1 MM, II TI, II TE, III a TE, III a TM. Cenne informacje o energii słonecznej oraz korzyściach płynących z użytkowania kolektorów przekazał młodzieży pracownik firmy WATT pan Artur Piechowiak. Prelegent opowiedział również słuchaczom o firmie zajmującej się produkcją kolektorów. W czasie wykładu zwrócił uwagę na istotę doboru kolektorów i systemu.

Uczniowie dowiedzieli się, iż Firma WATT Sp. z o.o. ma siedzibę w Piekarach Śląskich i funkcjonuje już na rynku od 1998 roku. Każdy jej produkt posiada certyfikaty, np.: Solar Keymar – zgodny z wymaganiami norm europejskich EN 12975 i EN 12976, certyfikat ISFH, certyfikat ISO 9001 i 2000 . Firma zajmuje się produkcją kolektorów płaskich, próżniowych oraz płasko – próżniowych.

Wykład zakończył się ciekawą dyskusją poruszającą problem ogrzewania szkolnego basenu. Młodzież zainteresowana była wykorzystaniem kolektorów słonecznych do tego celu. Inwestycja taka pozwoliłaby na całoroczne użytkowanie basenu. Dodatkowo koszty eksploatacji kolektora płaskiego byłyby czterokrotnie niższe od tradycyjnego ogrzewania. Ogromnym atutem jest fakt, iż taki sposób ogrzewania basenu jest przyjazny środowisku.

Wykład zorganizowany był w ramach międzynarodowego projektu COMENIUS, w którym ZSP w Oleśnicy bierze udział od 2009 roku.

Opracowanie:
Agnieszka Bielecka
Anna Hajntze
Beata Arendarczyk