Rekrutacja 2023/2024(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Lekcje Marii Skłodowskiej- Curie

Lekcje Marii Skłodowskiej- Curie


Święto patronki szkoły Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy obchodził pod hasłem Lekcje Marii Skłodowskiej- Curie. 6 listopada odwiedzili szkołę szczególni goście. Punktualnie o ósmej rano uczniowie SP nr 8 im. Noblistów Polskich złożyli wiązankę pod popiersiem Marii Skłodowskiej- Curie. Następnie rozeszli się do klas, w których brali udział w lekcjach przygotowanych specjalnie dla nich.

 

I tak  klasy IV- VI miały możliwość wzięcia udziału w chemicznych eksperymentach. Pod okiem pani mgr Jadwigi Skorek dzieci mogły obserwować kontrolowane wybuchy, mieszanie się barwnych substancji i inne ciekawe reakcje chemiczne. Równie interesujące były zabawki fizyczne, których zasady działania wyjaśniała pani mgr Urszula Wolińska. Pod koniec zajęć każdy mógł wziąć do ręki tajemnicze przedmioty i osobiście odkryć ich magiczną moc. Działania te przekonały uczniów szkoły podstawowej, że zgłębianie przedmiotów przyrodniczych może stać się pasją, tak jak to było w przypadku Marii Skłodowskiej- Curie.

O tym, że fizyka i chemia były miłością młodej Marii dowiedzieli się najmłodsi goście, uczniowie klas II- III. Najciekawsze i najistotniejsze momenty z życia uczonej zaprezentowała im pani mgr Bogusława Torska w formie prezentacji multimedialnej. Maluchy chętnie zadawały pytania, a następnie z wielkim entuzjazmem rysowały portrety laureatki Nagrody Nobla. Urocze fryzury i wykwintne wisiorki uwiecznione na portretach stworzonych przez dzieci potwierdzają fakt, że Maria Skłodowska- Curie to symbol harmonii jaką tworzyły męskie zainteresowania i kobiecość wyrażana nie tylko w ciepłych uczuciach, ale także w strojach, fryzurach i biżuterii. Dla młodziutkich umysłów  ogromną atrakcją okazały się być zajęcia z matematyki prowadzone przez panią mgr Małgorzatę Bąk- Midurę. Dzieci ze skupieniem pracowały w sali komputerowej poznając program graficzny Paint. Nie mniej radości sprawiło im rzucanie ogromną kostką i obliczanie na tablicy prostych działań matematycznych.

W miłym towarzystwie czas płynie dwa razy szybciej. Trudno było oderwać się od tak ciekawych zajęć. Nikt nie pamiętał, że były to przecież zajęcia lekcyjne. Niestety okrutny dzwonek oznajmił koniec spotkania. Na pożegnanie dzieci wręczyły Dyrektorowi Szkoły  panu Jackowi Stali  i osobom prowadzącym lekcje symboliczne róże i podziękowania z pięknie brzmiącymi słowami Dla ludzi o wielkim sercu i dobrej woli. Spotkanie to realizowało założenie naszej wybitnej rodaczki, która szerzyła wiedzę w różnych środowiskach, krzewiąc tym samym wśród społeczeństwa idee oddania, wytrwałości i pracowitości.