Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Maja Jędrczak wyróżniona w konkursie literackim Złote Pióro!

Uczennica klasy 2TI Maja Jędrczak  już po raz drugi otrzymała wyróżnienie w Dolnośląskim literacki konkursie o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”.

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Salezjańskich i redakcja „Gościa Wrocławskiego”. W tym roku wzięło w nim udział 118 uczniów. Wśród 30 wyróżnionych prac znalazł się również tekst Mai. Temat, który wybrała odwoływał się do słów Stephena Kinga.

. „(…) dobrze być tam, gdzie człowiek ma swoje miejsce (…) dobrze mieć swoją bezpieczną przystań, do której zawsze można wrócić” (Stephen King). O moim intymnym miejscu na ziemi dolnośląskiej.

Uczennica stworzyła dziennik, w którym opisała odległą  rzeczywistość pozbawioną wartości. W tym okrutnym świecie jedyną nadzieją dla ludzkości okazuje się być Miłość. Oto fragment wyróżnionej pracy:

18.07.2256 rok

 Byłem dziś na spacerze, wszędzie zaczyna tlić się nowe życie. Jest udawane, jak przed wojną,  ale przynajmniej spokojne. Zaszedłem bardzo daleko, oglądałem zniszczone szklane wieżowce. Resztki spalonego szkła odsuwały nowo wynalezione przez urząd maszyny. Piekielny upał ogrzewał moją skórę, po raz pierwszy od dawna wystawioną na promienie słoneczne. Opuszczając miasto musiałem rutynowo podać swoje dane i przejść przez metalową ramkę. Szedłem przed siebie  i znalazłem się w miejscu, w którym ziemia doznała ogromnych zniszczeń. Mimo to, to właśnie tu, kolorowe ptaki uwiły sobie gniazda. Z głębokich dołów pozostałych po wybuchach bomb, dobiegał radosny świergot. Ptaki wzlatywały, jakby chciały ogłosić jakąś nowinę, a wraz z nimi wznosiły się tumany kurzu, znak brudnego świata, który odchodził w przeszłość.Po powrocie  przeczytałem w starych, okurzonych  książkach, że w tym miejscu stał niegdyś potężny kościół- Archikatedra św. Jana Chrzciciela . Tuż za nim płynęły  wody czystej życiodajnej rzeki, po której nie została nawet kropla. Było to miejsce, w którym czczono Ciebie w czasach, kiedy jeszcze byłeś ważny dla wszystkich, którzy mieli w sobie człowieczeństwo. Pokochałem je. Nie byłem tam długo, ale wryło się w moje serce i duszę. Wybuduję tam swój dom,  do którego zawsze będę wracał. Będziesz tam Ty! Twoja obecność będzie dawać siłę mojej rodzinie. Bo przecież „…dobrze być tam, gdzie człowiek ma swoje miejsce(…) dobrze mieć swoją bezpieczną przystań, do której zawsze można wrócić”. Dom, który zbuduję, będzie stał na fundamentach czystej miłości do Ciebie i będzie moją bezpieczną przystanią.