Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Między zabawą a fizyką

„Między zabawą a fizyką”

W dniach 6-8 października 2009 roku w auli szkolnej Zespołu Szkół  Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy zostały przeprowadzone interaktywne lekcje  fizyki „ Między zabawą a fizyką”, połączone z wystawą zabawek fizycznych. Jej głównym celem była popularyzacja nauk przyrodniczo- matematycznych oraz zachęcanie do poznania nowych i przypomnienia sobie już znanych zasad, będących światem fizyki.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się od wykładu „ Złudzenie optyczne”, który wygłosiła pani mgr Urszula Wolińska nauczycielka fizyki z ZSP w Oleśnicy, tłumacząc w  prosty i przystępny sposób, dlaczego tak łatwo ulegamy iluzjom. Następnie  nauczycielka  demonstrowała działanie wybranych zabawek i objaśniała jakim prawom fizyki podlegają.

I tak na przykład kamień celtycki po próbach zakręcenia na jakiejś powierzchni płaskiej swobodnie obracał się w prawo, zaś przy próbie zakręcenia w lewo stawiał opór, a następnie zmieniał swój kierunek. Co jest przyczyną tego dziwnego zachowania? Odpowiedź jest prosta- jego niesymetryczny kształt.

Ciekawym prawom fizyki podlegają także między innymi wahadło Newtona, nurek Kartezjusza, lampa plazmowa czy światłowodowa. Zobaczyć można było także pijącego ptaka, rozszczepienie światła, termometr Galileusza oraz drut z pamięcią kształtu.

Eksponaty, które można było obejrzeć pochodziły ze zbiorów szkolnych , jak  też z prywatnej kolekcji mgr Urszuli Wolińskiej.

Lekcje miały charakter interaktywny. Każdy mógł sam przeprowadzić proste eksperymenty lub przypomnieć sobie lata dzieciństwa i się zwyczajnie  pobawić.

Eksponaty poznawali uczniowie oleśnickich gimnazjów oraz gimnazjum gminnego. Wcześniej w wystawie wzięli udział uczniowie klas II i III techników mechanicznego, informatycznego i ekonomicznego.

Przy obsłudze wykazali się uczestnicy koła fizycznego. Przygotowali oni również proste modele znanych zabawek,  wykorzystując do tego przedmioty codziennego użytku. Miłośnicy fizyki zaprezentowali między innymi poduszkowiec, kulki Newtona, ciecz nie- newtonowską.

W trakcie spotkania podyskutować można było  na ciekawe tematy. Wszyscy chcieli znać odpowiedź na pytania: Co widać we wnętrzu kalejdoskopu? Czy lewitacja wymaga wiedzy tajemnej?

To nietypowe przedsięwzięcie przekonało młodzież, że fizyka to nie tylko trudne wzory i skomplikowane zależności. Wielu uczniów zrozumiało, a przede wszystkim doświadczyło, że fizyka może również być doskonałą zabawą.

 

Bogusława Torska

{gallery}przedmioty/fizyka/miedzyzabawa/{/gallery}