Rekrutacja 2023/2024(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Międzynarodowy Dzień Bibliotek

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

24 października 2006 nasza biblioteka szkolna miała swoje święto. W tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL.


Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną role bibliotek w życiu szkoły, w tym nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Z tej okazji zorganizowałyśmy w bibliotece wystawę pt. „Przypadki Jej Królewskiej Mości Książki”. Na ekspozycję składały się:

  • Hobby naszych uczniów – w tym miejscu wyeksponowałyśmy zbiory słuchacza szkoły zaocznej Tomasza Grzesiaka, który od wielu lat pasjonuje się myślistwem. Na jego zbiory składają się między innymi pierwsze wydanie „Ustawy łowieckiej”, czasopisma łowieckie, obrazy.
  • Książki z autografem – znalazły się tutaj książki z księgozbioru bibliotecznego opatrzone autografem autora, np. Krystyny Siesickiej, Bohdana Zadury, ks. Jana Twardowskiego, ks. Wacława Buryły. Autografy te „zdobyliśmy” uczestnicząc z młodzieżą w spotkaniach autorskich organizowanych w szkole i poza nią.
  • Książki dziwne i ciekawe – wyeksponowałyśmy w tym miejscu książki od tradycyjnej do książki na nośnikach elektronicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się największa książka w naszej bibliotece (waga kilkanaście kilogramów, wysokość 40 cm, 1131 s.) „Księga Dziesięciolecia Polski Niepodległej”. Jest to dar Fundacji Księgi Dziesięciolecia Polski Niepodległej z autografem Małgorzaty Niezabitowskiej. Ciekawostką jest również to, że pozycja ta ukazała się w nakładzie dwutysięcznym, a nasz egzemplarz ma numer 1088. Obok niej leżały miniatury książkowe (8 cm wysokości). Ciekawą formę dla uczniów stanowiły tzw. książki „składanki”.
  • Nasze najstarsze książki – ekspozycja obejmowała najstarsze książki znajdujące się w bibliotece np. „Pan Tadeusz” z 1945 r. – dar Rady Polonii Amerykańskiej, „Pan Geldhab” z 1945 r., „Uprawa i zbieranie roślin zielarskich” z 1946 r. (58 nr inwent.), „Ślązacy w polskiej kulturze umysłowej” z 1946 r. (158 nr inwent.), „Promieniotwórczość” z 1947 r. (75 nr inwent.), Historia starożytna z 1947 r. (16 nr inwent.).

Wystawę zwiedzali uczniowie indywidualnie i całymi klasami wraz z nauczycielami. Wszyscy wpisywali się do zeszytu odwiedzin. Każdy gość w tym dniu częstowany był słodyczami.