Rekrutacja 2023/2024(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

„Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu,

troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie”.

/Francis Bacon/

    29 września każdego roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który ma w naszym kraju już dwudziestoletnią tradycję. W tym dniu w wielu szkołach organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oczywiście i nasza biblioteka włączyła się w tę akcję. Aby w odpowiedni sposób uczcić to, jakże ważne, święto, zaprosiliśmy do głośnego czytania uczniów klasy I TH i II TE. Prezentowali oni swoje kompetencje czytelnicze, jak również umiejętność słuchania i rozumienia słowa mówionego. Cel przyświecał nam jeden – rozpowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży, a co za tym idzie – propagowanie twórczego spędzania wolnego czasu, umiejętności odbioru żywego słowa oraz doceniania wartości książki, nie tylko od święta.

    Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym funkcji czytania w życiu człowieka, nauczyciele bibliotekarze przedstawili „Kodeks dobrego czytelnika”. Każdy z przybyłych uczniów mógł się zastanowić nad swoją techniką czytania. Panie bibliotekarki przybliżyły również postać autora „Hobbita” – J. R.R. Tolkiena. Młodzież poznała ciekawostki,  m. in. o niesłychanym talencie pisarza do nauki języków obcych czy awersji do pająków. W bibliotece przygotowano ekspozycję dotyczącą  twórczości Tolkiena. Następnie uczniowie zostali wprowadzeni  w zaczarowany świat elfów i hobbitów. Głośno czytane były  najciekawsze fragmenty „Władcy Pierścieni”. W czytelni chętni uczniowie mogli wysłuchać też ciekawych audiobooków z naszej biblioteki.

Mamy nadzieję, że chęć obcowania z książkami pozostanie z Wami na dłużej, a to, co wypowiedziane i zasłyszane, stanie się  inspiracją, a może i drogowskazem do odkrycia własnego Ja…

A poniżej nasza galeria uchwyconych na fotografii GŁOŚNO CZYTAJĄCYCH i CICHO SŁUCHAJĄCYCH.