Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Czytanie, to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła
/W. Szymborska/

Dzisiaj, w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, społeczność naszej szkoły głośno prezentowała swoje kompetencje czytelnicze, jak również umiejętność słuchania i rozumienia słowa mówionego. Cel przyświecał nam jeden – rozpowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży, a co za tym idzie – propagowanie twórczego spędzania wolnego czasu, umiejętności odbioru żywego słowa oraz doceniania wartości książki, nie tylko od święta.

Bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klasy II TE g i II TH g. Panie bibliotekarki przedstawiły podstawową technikę szybkiego czytania. Uczniowie poznali  nazwiska znanych z historii „superczytelników”, m. in. : J. Kennedyego, F. Roosevelta i współczesnych Polaków: Mateusza Jabłońskiego, Joanny Sosnowskiej. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom zwiększyli oni swoją szybkość czytania z kilkuset słów do kilku tysięcy słów na minutę. Po przedstawieniu „Kodeksu dobrego czytelnika” każdy z przybyłych mógł się zastanowić nad swoją techniką czytania.

Punktem kulminacyjnym było głośne czytanie książki J. Rowling „Harry Potter i insygnia śmierci” w klasie II TE g  oraz  K. Nosowskiej „A ja żem jej powiedziała…” w klasie II TH p. W  zaczarowany świat książkowej fantazji wprowadziła zebranych bibliotekarka Jadwiga Woźniak, rozpoczynając głośne czytanie obu tych wspaniałych powieści.

Mamy nadzieję, że chęć obcowania z książkami pozostanie z Wami na dłużej, a to, co wypowiedziane i zasłyszane, stanie się  inspiracją, a może i drogowskazem do odkrycia własnego Ja…

A poniżej nasza galeria uchwyconych na fotografii GŁOŚNO CZYTAJĄCYCH i CICHO SŁUCHAJĄCYCH.