Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

13 lutego w auli szkolnej odbył się uroczysty apel poświęcony Żołnierzom Wyklętym przygotowany przez klasę I TS pod kierunkiem pani Marty Sławuty-Wójcik. Przedstawienie odbyło się  w ramach Narodowego Dnia Pamięci ”Żołnierzy Wyklętych”, który od 2011 roku obchodzony jest 1 marca. Tego dnia przypada   święto państwowe poświęcone żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Utwory poetyckie, elementy dramy w lirycznej oprawie muzycznej, prezentacje multimedialne  i teledyski miały przybliżyć oglądającym sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Główną bohaterką, na życiorysie której oparty był scenariusz była Danuta Siedzikówna ps.”Inka”.

 

Scena w auli szkolnej na chwilę stała się celą więzienną, w której toczyły się wszystkie wydarzenia. Miało to sprawić, że widz „przeniesie się” myślami w historyczne czasy i poczuje klimat epoki. Dodatkowym „wzmacniaczem” był dym pojawiający się wtedy, kiedy uczniowie odgrywali scenki z życia Inki. Służyło to podkreśleniu faktu, że wszystko to już minęło, uleciało z dymem czasu, a naszym obowiązkiem jest pamiętać o zasługach minionego pokolenia. Rozstrzelanie kilkunastu żołnierzy drugiej konspiracji przy drażniącym dźwięku starej maszyny do pisania i oddawanych za każdym razem strzałów, przysięga młodziutkiej Inki, czy wreszcie wyjątkowa scena pisania listu do matki tuż przed egzekucją to tylko niektóre momenty wzruszające widzów.

Dodatkowym bodźcem do przemyśleń i refleksji dla zgromadzonej w auli publiczności było także głośne bicie serca, które rozległo się na końcu przedstawienia oraz założenie przez wszystkich występujących białej koszulki ze znakiem zwycięstwa.

Uczniowie klasy I TS wyjątkowo zaangażowali się w przygotowanie tego apelu, zdradzając przy tym zainteresowanie historią i pragnienie odkłamywania dawnych czasów. W sposób ciekawy i przejmujący udało im się pokazać historię Inki i Żołnierzy Wyklętych oraz udowodnić, że należy im się zacne miejsce w Panteonie Narodowych Bohaterów.

{gallery}dzienna_szkola/zol_wykleci{/gallery}