Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

PODSUMOWANIE JUBILEUSZOWYCH DNI PATRONKI SZKOŁY

W tym roku szkolnym uczciliśmy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji zaplanowaliśmy szereg działań, w realizację których włączyły się niemal wszystkie klasy wraz z wychowawcami. Cieszyła taka bezinteresowna aktywność i chęć wzięcia udziału w różnych zaproponowanych przez nas zadaniach. Celem projektu było zapoznanie młodzieży z biografią oraz dokonaniami naukowymi dwukrotnej Noblistki. Szkoła przybrała uroczystą scenografię, można było zwiedzić wystawę poświęconą Uczonej, podziwiać prace plastyczne w holu szkoły, a przede wszystkim usiąść w kąciku Patronki, w którym podjęliśmy próbę rekonstrukcji przestrzeni laboratoryjnej, w której pracowała wybitna Polka. Zachęciliśmy klasy i wychowawców do zaprojektowania, wymyślenia i podarowania Patronce symbolicznego prezentu. W tej akcji wzięły udział 23 klasy: 1ti (Polon i Rad)- S. Nowogońska- Berłowska, 1te (wiązanie chemiczne) -J.Leśniak, 1ts (wiersz i życzenia)-J. Towarzyńska, 2 te( gram Radu i życzenia)-S. Stala, 3tm (doniczka róż, życzenia)- K. Rzepka, 3ts (obrazek z górami)-A. Walichnowska, 4tm-(wiersz „O Marii”) A. Palma, 4ts (babeczki)-M.Szkudlarek,4ti (kwiatek w doniczce)- J.Janiuk, 4th(certyfikat, tort czekoladow-E. Noczyńska, 1awz (ozdobny lampion ze świecą, obrazek)-M.Bąk-Midura,1bwz (fotel dla Marii)-B. Horbacz, 1sp (balony z helem)-A.Porażka, 1oos (identyfikator dla Marii-M. Żminkowska, 3awz (wiersz dla Marii)-K. Kwaczyńska, 2sp(babeczki)-M.Trembecka, 3bwz-(papierowe kwiatki- B. Szachnowska, 3mps-(życzenia)- W.Efinowicz, wystrój holu szkoły, wykonanie wystawy: ”Maria jakiej nie znacie”-2tm i 3bti (M.Sławuta-Wójcik,U.Wolińska), portrety Marii-2ti,2awz,1cwz (S.Lota,A.Szyszka-Zajączkowska,A.Wiśniewska).Konkurs na najciekawszy prezent wygrała klasa 1bwz, a najlepszą pracę plastyczną wykonały uczennice klasy 1ti:Paulina Grzelak i Anna Tempiak. Gratulujemy wszystkim klasom ciekawych pomysłów, a wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie i zainspirowanie wychowanków. Nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali podsumowującej rok szkolny.
Zwieńczeniem wszystkich działań był, zorganizowany po raz pierwszy w historii szkoły, koncert: ”Dla Marii”, w którym wzięli udział utalentowani uczniowie oraz grupa teatralna. Talent muzyczny zaprezentowali: Gabrysia Pełka z kl.1ti w utworze” Anioły”, Jowita Miter z kl.2sp w „Epitafium dla majora Ognia”, Mateusz Wróbel z kl.1ts zagrał na keyboardzie „Na stokach Mandźurii”, utwór klasyczny zagrał na akordeonie Miłosz Wrona z kl.1ts, Bartosz Naborczyk z kl.3tm przygotował utwór raperski ”Maria”, a Kamil Stanisławczyk z kl.2ti zagrał nastrojowy kawałek na gitarze. Występy młodych artystów przeplatały sceny z życia Marii brawurowo odegrane przez powstałą grupę teatralną z kl.1ti w składzie: Paulina Grzelak-Maria Skłodowska-Curie, Gabriela Pełka-Bronia Dłuska, Daria Stochmal-Jadwiga Dydyńska, Marcel Skowronek-Kazimierz Żorawski, Jan Ozga-Michał Rostworowski, Maciej Smolis-Kazimierz Dłuski, Stanisław Adamowski-Piotr Curie.
Koncert poprowadzili uczniowie z kl.2tm: Jacek Adamczyk, Kamil Grzybowski i Jakub Wujczyk. Za oprawę techniczną odpowiadali uczniowie z kl 3bti: Damian Polewski, Damian Sasik, Krystian Legenza, Kacper Bartnicki, Jakub Kuriata,a pomocą techniczną zajmowali się uczniowie z kl.1ti:Adam Ostaszewski i Przemysław Ptak.
Zadbano o scenografię, oprawę muzyczną, wartość historyczną i naukową. Wielką niespodzianką okazał się tort, przygotowany przez klasę IV th oraz babeczki, które stały się elementem domowej scenografii na scenie upieczone przez klasę 2sp i IV ts.
Pomysł obchodów Dni Patronki Szkoły, realizacja, opieka merytoryczna, scenariusz i reżyseria-Marta Sławuta-Wójcik, Urszula Wolińska.