Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Polowanie na susły. Wspomnienia Tadeusza Rosik Rosińskiego

IMG_20160309_085701To tytuł pracy konkursowej, która zajęła I miejsce w kategorii: praca literacka w IX EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956”

 Organizatorami konkursu są Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu i Zarząd Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu. Tematem tegorocznej edycji konkursu była Pamięć historyczna żyjąca w przedmiotach”.

Autorką pracy jest Kornelia Aftowicz z klasy III TS, która zdecydowała się przedstawić losy zesłanego do Kazachstanu Pana Tadeusza Rosik Rosińskiego. Wykonanie pracy konkursowej trwało pół roku, a poprzedziło je niezwykle wzruszające spotkanie i wywiad z Zesłańcem. Dlatego Kornelia zdecydowała się na pierwszych stronach pracy napisać: Składam serdeczne podziękowania panu Tadeuszowi Rosik-Rosińskiemu za poświęcony czas,  chęć podzielenia się ze mną i Czytelnikami swoją historią, za bezcenne pamiątki, w szczególności za pamiętnik, który stał się katalizatorem wspomnień, dzięki czemu mogłam opisać losy chłopca zesłanego wraz z rodziną do Kazachstanu. Pożółkłe, małe kartki wyrwane z zeszytu i związane zwykłym sznurkiem przechowały w sobie tyle wspomnień, poruszyły do łez, czasem rozśmieszyły. Jedna kartka-jedno wspomnienie, niekiedy kilka. I zaduma, chwila refleksji, nauki.

Rozmowa z panem Tadeuszem była dla mnie wspaniałą lekcją historii, a także ogromnym przeżyciem. Chcąc oddać emocje i wzruszenie, jakie nam obydwojgu towarzyszyły język i formę gramatyczną wypowiedzi zachowałam w oryginale.

Praca poświęcona została wszystkim dzieciom zesłanym na nieludzką ziemię. Opiekunem merytorycznym pracy jest pani Marta Sławuta-Wójcik. Uroczyste podsumowanie, wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 16 września 2016 r. podczas obchodów Dnia Sybiraka we Wrocławiu.

Praca w formie elektronicznej niedługo trafi do naszej szkolnej biblioteki, a jej bohater pan Tadeusz Rosik Rosiński będzie gościem w naszej szkole już we wrześniu.