Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

POWSTANIE WARSZAWSKIE. PAMIĘTAMY.

1 października 2014 roku w auli szkolnej odbył się uroczysty apel upamiętniający 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.  Przygotowany został przez klasę II TS pod kierunkiem pani Marty Sławuty-Wójcik. Przedstawienie obejrzało ponad 200 uczniów, w tym młodsi koledzy z oleśnickich gimnazjów. Część sceny zamieniła się w gruzowisko, na którym palił się znicz-tym gestem oraz minutą ciszy zgromadzeni oddali hołd bohaterom powstania. Uczniowie w mundurach harcerskich i strojach powstańców z biało-czerwoną opaską na prawym ramieniu w sposób niezwykle przejmujący przedstawili widzom historię powstania. Dzięki wzruszającej poezji, fragmentom wspomnień powstańców, relacjom świadków oraz przejmującym obrazom  uświadomili rówieśnikom, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach. Występy młodych aktorów przeplatały się z fragmentami filmów archiwalnych oraz z powstańczymi piosenkami.

Kuba wskazywał, jak wielkie było poświęcenie dla Ojczyzny wybitnych jednostek i zwykłych, a jednak niezwykłych ludzi. Dominik przypomniał wszystkim o kanałach, którymi powstańcy i ludność cywilna przedzierali się z jednego miejsca w inne. Ola opowiedziała, jak wielką misję spełniały sanitariuszki. Przemek wydeklamował przejmujący wiersz A. Świrszczyńskiej, o chłopcu, który kochał literaturę i zginął, bo: „nie nauczyli go na lekcjach polskiego strzelać w oczy człowieka”. Natalia, harcerka i drużynowa, podkreśliła, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest składnikiem naszej narodowej tożsamości, a powstańcy wysłali światu ważny sygnał, że są zdeterminowani w walce o wolność i sprawiedliwość. I na koniec Kamila przypomniała współczesnej młodzieży o pięknych wartościach życiowych, którymi kierowali się powstańcy: honorze i wolności, przyjaźni i oddaniu Ojczyźnie. ”To świetna lekcja historii, która na pewno wielu z nas pomogła zrozumień czyn powstańczy i długo zostanie w naszej pamięci”- powiedziała po zakończeniu przedstawienia pani dyrektor Jadwiga Skorek.

Na pewno każdy z uczestników apelu miał własne refleksje na przedstawione wydarzenia. Może część zadała sobie pytanie: Czy przykład młodych Powstańców może pomóc mi kształtować swoją osobowość? To ważne, a pamięć i wiedza o Powstaniu Warszawskim niech nie będą przykrym obowiązkiem lecz powodem do dumy i chęci corocznego oddawania czci Bohaterom tamtych dni.

{gallery}dzienna_szkola/pwarsz{/gallery}