Po raz pierwszy uczniowie ZSP w Oleśnicy na praktyce za granicą.
Międzynarodowa Kompetencja w Kształceniu Zawodowym Polsko-Niemiecka Sieć Współpracy Szkół Zawodowych w zakresie wymiany nauczycieli i uczniów
Projekt jest przygotowywany i będzie realizowany pod auspicjami Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Do projektu przystąpiły ze strony polskiej szkoły zawodowe z Wałbrzycha, Boszkowa i Oleśnicy. Strona niemiecka jest reprezentowana przez zespoły szkół zawodowych BBS1, BBS2 Aurich i BBS Jever.
Międzynarodowa praktyka uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy w firmie handlowej w Niemczech ,,EDEKA Gerbers” w zawodzie technik handlowiec była możliwa dzięki finansowemu wsparciu organizacji międzynarodowej Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Organizacyjnie merytorycznie jak i również finansowo pomogły nam Zespoły Szkół Zawodowych – BBS1 Aurich i BBS Jever.
NIEMIECKO- POLSKIE SPOTKANIE W RAMACH PROJEKTU ERASMUS +
PROJEKT DLA NAUCZYCIELA I UCZNIA
W ramach projektu „ Międzynarodowa kompetencja w kształceniu zawodowym” odbyła się w marcu 2017roku w Dolnej Saksonii wizyta studyjna. Wzięli w niej udział nauczycieli z Polski i Niemiec. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy reprezentowali Magdalena Szkudlarek, Agnieszka Walichnowska, Ewa Mider i Krzysztof Rzepka.W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele szkół z BBS Aurich i Jever – Meike Tadken, Dirk Bohn, Arne Cornelius i Valeska Fischer.
CELE PROJEKTU:
Założeniem projektu jest wspieranie interkulturowych kompetencji w celu oceny międzynarodowych wymagań w środowisku pracy oraz wspieranie interkulturowej wiedzy i umiejętności. Celem jest także kształtowanie i rozwijanie szeroko pojętej tolerancji oraz rozwijanie kompetencji w zakresie języka niemieckiego i angielskiego.
I SPOTKANIE W PROJEKCIE W dniach 05.11 – 26.11. 2017r. nasza Szkoła gościła 5 uczniów z BBS 1 Aurich i Jever. Niemieccy uczniowie, kształcący się w zawodzie technik handlowiec, część swojej praktyki odbywali w firmie produkującej meble „ROM”. Pobyt wraz ze swoimi nauczycielami rozpoczęli „tygodniem kultury”. Uczniowie z klas: IIITH i IIITS wraz z nauczycielami pracującymi w projekcie przygotowali ciekawy program, który pozwolił zapoznać się naszym gościom z historią miasta Oleśnicy i naszego regionu. Uczniowie z Aurich i Jever brali udział w lekcjach z przedmiotów zawodowych i języka angielskiego. Byli też na lekcji języka niemieckiego. Dużym wsparcie okazały się działania pań Katarzyny Kwaczyńskiej i Marty Żminkowskiej, które zorganizowały ciekawe zajęcia z udziałem zagranicznych studentów –wolontariuszy. Językiem warsztatów był język angielski.
Grupa uczniów z klas IIITH i IIITS- Dominika Krawczyńska, Agnieszka Tomaszewska, Wioleta Tomaszewska, Wiktor Kwasek, Michał Szumski, Marcin Fidler, Kacper Domal, Bartosz Szarszewski -zapewniła swoim niemieckim koleżankom i kolegom ciekawe popołudniowe spotkania, w czasie których młodzież niemiecka poznawała formy spędzania czasu wolnego naszej młodzieży. Były również zaproszenia na sobotnie i niedzielne obiady w domach polskich. Dzięki inicjatywie naszych uczniów goście z Niemiec mogli zapoznać się z kulturową specyfiką naszego kraju.
PRAKTYKA ZAWODOWA W FIRMIE „ROM”
W czasie praktyki w firmie „ROM” uczniowie niemieccy znajdowali się pod fachowa opieką specjalistów. Praktykanci poznali przedsiębiorstwo i obszary działań. W czasie praktyki stosowali właściwe metody pracy, narzędzia i materiały. Brali również aktywny udział w pracy firmy przyczyniając się do realizacji jej celów. W ostatnim dniu praktyki wszyscy otrzymali zaświadczenia o realizacji programu.
W trakcie pobytu niemieckiej młodzieży w Oleśnicy zawiązały się nowe przyjaźnie. Nikt się nie dziwił więc, że pożegnaniu towarzyszyły łzy, bowiem „Abschied ist wie ein bisschen Sterben..”
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy współpracuje z Zespołem Szkół Zawodowych – BBS 1 w Aurich, mieście położonym w Dolnej Saksonii, na północy Niemiec.
Po raz pierwszy w historii naszej Szkoły uczniowie Sebastian Tocha i Agnieszka Wrzaszczak uczący się w zawodzie technik handlowiec mieli możliwość odbycia tygodniowej praktyki w dniach 27.02.2018-05.03.2018 w Aurich w firmie ,,EDEKA Gerbers”.Opiekę nad praktykantami sprawowali Nikolai Tamm i Monika Raveling. Do obowiązków uczniów należało:
– fejsowanie towarów
– sprawdzanie towarów pod względem ilościowym i jakościowym
– tworzenie nowych etykiet na produkty
– ustawianie towarów na półkach
– ład i porządek stanowiska
– prowadzenie akcji promocyjnej (związanej z degustacją sałatki )
– uzupełnianie asortymentu
W zakresie obowiązku był również kontakt z żywnością, przygotowywanie owoców i warzyw do sprzedaży, przygotowywanie sałatek owocowych i warzywnych.
Nasi uczniowie uczestniczyli również w lekcjach w szkole niemieckiej, podczas których porozumiewali się w języku niemieckim. Tematem przewodnim była kultura niemiecka, między innymi rozmawiali o tradycyjnych potrawach Wschodniej Fryzji i typowych zwrotach dla Dolnej Saksonii. Na zajęciach poruszano aspekty w zakresie marketingu.
Po zajęciach szkolnych spotykali się z niemieckimi uczniami i nauczycielami na różnych sferach aktywności: kręgle, zwiedzanie, basen. Czas spędzali na rozmowie o różnicach występujących w kulturze oraz systemach edukacji polskiej i niemieckiej.
Zalety praktycznej nauki zawodu za granicą:
– częsty kontakt z innymi ludźmi
– trwałe przyjaźnie
– możliwość kontaktu z obcą kulturą
– zdobywanie nowych nawyków do efektywnej pracy
– nauka płynnego mówienia w języku obcym
– poznanie systemu kształcenia w Dolnej Saksonii Niemczech zarówno na etapie szkolnym jak i zawodowym
Cały wyjazd przebiegł bardzo pomyślnie. Uczniowie wrócili pełni pozytywnej energii, zdobyli wiedzę o niemieckiej kulturze, zawarli nowe przyjaźnie, wzbogacili swoje słownictwo.
Ewa Piątkowska-Mider
Magdalena Szkudlarek
Krzysztof Rzepka
Agnieszka Walichnowska