Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Specjalne wyróżnienie dla uczennicy – Laury Przyłuckiej!

Uczennica kl. 3 TEp, Laura Przyłucka po raz drugi została zauważona w konkursie literackim. Tym razem, w XVII edycji konkursu „ My Polacy , my Dolnoślązacy” o laur Złotego Pióra, Laura otrzymała specjalne wyróżnienie, za wnikliwą obserwację rzeczywistości oraz troskę o nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia. Organizatorem  Konkursu był Zespół Szkół Salezjańskich „Don Bosco” we Wrocławiu oraz „Gość Wrocławski”. Uczennica w nagrodę otrzymała e-book ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także album ufundowany przez prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniewa Ładzińskiego oraz książkę ufundowaną przez  prezydenta Wrocławia,  Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym.

 Przewodnicząca jury, Elżbieta Warulik przyznała, że XVII edycja konkursu była wyjątkowa , a poziom  prac konkursowych bardzo  wysoki.  Nasza uczennica zmierzyła się z tematem :  „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. (św.Jan Paweł II). Patrząc na dzisiejszy świat, jak go widzisz za 10-100 lat? Jaka będzie Polska?

          Oto wycinek nagrodzonego opowiadania zatytułowanego „Dziewczyna z zeszytu”

12 maja 2033 roku

        Odwiedziłam Magdę, która mieszka na zamkniętym osiedlu z ochroną ( dumnie dodaje Magda). Po drugiej stronie jest dom starców, ogrodzony i monitorowany, dalej przedszkole, też z ochroną. Bez płotu jest tam tylko cmentarz.                                                                                                                                  Stało się modą odgradzanie się od ludzi. Osiedla to warownie, obok których nie można już nawet wyjść na spacer!  Oddaliliśmy się od siebie, odgrodziliśmy się od „obcych”. Magda mówi, że w monitorowanym bloku jest wśród „swoich”, ale w końcu dodaje, że im też nie ufa.

        Żył kiedyś na rumuńskiej ziemi, pustelnik. Mądry człowiek, który spytany o koniec świata, odpowiedział: ”Kiedy nie będzie ścieżek od sąsiada, do sąsiada”. Na osiedlu Magdy nie ma tych ścieżek. Widziałam tylko okopy, nie- nowe drogi do sąsiadów! Widziałam jak zbudowano getta „ludzi szczęśliwych”.

***

 Jest 31 sierpnia , sto lat później. Przeczytałam zapiski „dziewczyny z zeszytu”.

 Mam powracający sen, jestem gdzieś daleko od domu

Wydaje mi się, że świat, który nazwaliśmy domem obrócił się przeciwko nam. Tak mogłabym zacząć post na moim blogu!

Technologia jest czymś fantastycznym, ale przeświadczenie, że inni ludzie istnieją w naszym życiu tylko o tyle, o ile się do czegoś przydają, jest przerażające.

Technologia jest czymś fantastycznym, drukujemy posiłki, zwiedzamy podwodne miasta  i jesteśmy samotni!

        Mam powracający sen… Poznajemy się na nowo. Fale rozbijają się o brzeg, mam wiatr we włosach.

– Powiedz mi babciu, że to miłe uczucie…? Powiedz, że czeka nas nowy świat?

        Jest 31 sierpnia 2133 roku, niby wszystko tak samo.

       Gdybym pisała blog, napisałabym, że to, jak będzie wyglądać nasze życie, zależy od nas samych, pracujemy tu i teraz, teraz tworzymy nową przyszłość!

komputer

Serdeczne gratulacje, Izabella Kownacka