Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Spotkanie uczniów i nauczycieli w ramach projektu Erasmus+ w Turcji

Spotkanie uczniów i nauczycieli w ramach projektu Erasmus+ w Turcji 
W dniach od 18.03.2019 do 22.03.2019 dziesięcioro uczniów: Jakub Habelski (klasa 3 TI), Szymon Hajduk (klasa 3 TM), Tomasz Kruła (klasa 4 TM), Aleksandra Kubów (klasa 1 TS), Wiktor Kwasek (klasa 4 TS), Szymon Najmrodzki (klasa 4 TM), Jakub Rogala (klasa 1 TM), Kamil Szczurek (klasa 4 TM), Michał Szumski (klasa 4 TS), Agnieszka Wrzaszczak (klasa 4 TH), oraz troje nauczycieli: Katarzyna Kwaczyńska, Marta Żminkowska (nauczycielki języka angielskiego) i Krzysztof Rzepka (nauczyciel języka niemieckiego), uczestniczyło w drugim spotkaniu partnerów projektu w ramach programu Erasmus+. Spotkanie odbyło się w mieście Zonguldak w zachodnio-północnej Turcji nad Morzem Czarnym. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem integracji. Podczas zajęć uczniowie z Niemiec, Polski, Turcji i Litwy mieli okazję przełamać swój lęk porozumiewania się w języku angielskim, lepiej się poznać, a tym samym przygotować do wspólnej, intensywnej, dalszej pracy w wielonarodowych grupach. We wtorek uczniowie zaprezentowali sylwetki najbardziej znanych postaci z krajów pochodzenia uczestników projektu. Byli to: Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Rumi, Atatürk, Marcin Luter, Helmut Schmidt, Vytautas Magnus i Valdas Adamkus. Szczegółową analizą wybranych osobistości uczniowie zajmowali się jeszcze w swoich macierzystych szkołach z pomocą nauczycieli. Ich zadaniem była próba zbadania, jak pochodzenie, wydarzenia historyczne i życie prywatne ukształtowało tych wielkich ludzi. W oparciu o prezentacje, przygotowano histogram przedstawiający ludzi, którzy przyczynili się do ukształtowania wspólnych wartości europejskich. O ważnych postaciach historycznych dyskutowano metodą sokratyczną. Przeprowadzono też wywiady i ankiety z uczniami w temacie wspólnych wartości. Zebrane wyniki omówiono i przedstawiono na forum. Wycieczka do stolicy kraju – Ankary była zasłużoną nagrodą za intensywną pracę w dniu poprzednim. W sercu Ankary – Anıtkabir czyli w mauzoleum założyciela tureckiej Republiki, Atatürka, uczestnicy projektu mieli zaszczyt wziąć udział w uroczystej ceremonii oddania czci największemu bohaterowi Turcji. Na terenie mauzoleum można było obejrzeć nie tylko pamiątki po Atatürku, ale i dzieła wybitnych tureckich artystów, pospacerować po Placu Zwycięstwa i Alei Lwów, a także zobaczyć jak wygląda zmiana warty. Następnie udano się do archeologicznego Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Kolejną atrakcją było wspaniałe akwarium tunelowe Aqua Vega. W czwartek 21.03.2019 odbył się wykład poświęcony tolerancji. Uczniowie mieli za zadanie poznać i zrozumieć różne grupy społeczne, a także zbadać ich współistnienie. Dyskutowano na temat sposobów przeciwstawiania się niesprawiedliwości w społeczeństwie. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość zwiedzić kopalnię i muzeum węgla, udać się do kolorowej jaskini Gökgöl czy też wpaść w szał zakupów na tradycyjnym tureckim targu. 22.03.2019 odbyła się oficjalna ceremonia pożegnalna, podczas której przemówili: Dyrektor Szkoły – Murat Sevindik i inni przedstawiciele instytucji oświatowych tamtego regionu, podczas której podziękowano uczniom i nauczycielom oraz wręczono certyfikaty.