Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Spotkanie z pisarzem Marianem Balą

12 listopada 2019 r. naszą szkołę odwiedził pisarz Marian Bala, absolwent Technikum Mechanicznego. Na spotkanie autorskie przybyli uczniowie z klas czwartych i  osoby zainteresowane twórczością ucznia naszej szkoły. Jest on autorem powieści „Kochać, jak to łatwo powiedzieć”. To oparta na faktach, nostalgiczna opowieść o dojrzewaniu, trudnych życiowych wyborach i przyjaźni, która nie zawsze może zostać ocalona przed wiatrem historii. Pisarz ciekawie opowiadał o swojej młodości w czasach PRL-u.

Dla głównych bohaterów powieści – Mańka i Janusza, serdecznych przyjaciół, życie uczniowskie nie było tak szare, jakby mogłoby nam się wydawać. Wręcz przeciwnie – każdy dzień stawał się nową przygodą…. Przyjaciele wspólnie przeżywali pierwsze fascynacje dziewczętami, zabawy w klubie, sukcesy, ale też porażki w zmaganiach ze szkołą i z kolegami. Marian Bala opowiedział o pracy zawodowej, życiu rodzinnym, a także o swoim hobby: renowacji starych zegarów. Pod koniec spotkania przeczytał zaciekawionej młodzieży fragment powieści. Nasz wybitny absolwent został obdarowany kwiatami i pięknym podziękowaniem. Chętni mieli możliwość nabycia książki z autografem pisarza. Również do biblioteki szkolnej trafił taki pamiątkowy egzemplarz. Zainteresowani czytelnicy będą mogli się dowiedzieć, jak potoczą się losy bohaterów w skomplikowanej rzeczywistości późnych lat sześćdziesiątych.