Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Sukces naszej maturzystki

16 września 2016r. w siedzibie Polskiego Radia we Wrocławiu odbyły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Na tej wyjątkowej uroczystości Oleśnicę reprezentowała uczennica klasy IV TS Kornelia Aftowicz, która zajęła I miejsce w kategorii: praca literacka w IX EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU: Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956. Organizatorami konkursu byli: Dolnośląski Kurator Oświaty i Zarząd Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu. Tematem tegorocznej edycji była „Pamięć historyczna żyjąca w przedmiotach”. Uczennica w pracy o symbolicznym tytule: ”Polowanie na susły” zdecydowała się przedstawić losy zesłanego do Kazachstanu Pana Tadeusza Rosik Rosińskiego. Wykonanie pracy konkursowej trwało pół roku, a poprzedziło je niezwykle wzruszające spotkanie i wywiad z Zesłańcem.

Jak powiedziała sama laureatka: Jestem bardzo wdzięczna panu Tadeuszowi Rosik-Rosińskiemu za poświęcony czas, chęć podzielenia się ze mną i Czytelnikami swoją historią, za bezcenne pamiątki, w szczególności za pamiętnik, który stał się katalizatorem wspomnień, dzięki czemu mogłam opisać losy chłopca zesłanego wraz z rodziną do Kazachstanu. Pożółkłe, małe kartki wyrwane z zeszytu i związane zwykłym sznurkiem przechowały w sobie tyle wspomnień, poruszyły do łez, czasem rozśmieszyły. Jedna kartka-jedno wspomnienie, niekiedy kilka. I zaduma, chwila refleksji, nauki.
Praca poświęcona została wszystkim dzieciom zesłanym na nieludzką ziemię. Opiekunem merytorycznym pracy jest pani Marta Sławuta-Wójcik, która wraz z Kornelią odebrała podziękowania i gratulacje od Dolnośląskiego Wicekuratora Oświaty pana Janusza Wrzala.
Na uroczystości obecna była także prezes Związku Sybiraków w Oleśnicy Genowefa Suwała oraz bohater nagrodzonej pracy pan Tadeusz Rosik-Rosiński. Po raz kolejny spotkanie uczennicy z Zesłańcem było okazją do mądrej i wzruszającej rozmowy, a zamiłowanie do historii okazją do zgłębienia wiedzy i poznania niezwykłych świadków dawnych wydarzeń.
Nagrodzona praca w formie elektronicznej dostępna jest w naszej czytelni. Zachęcamy do jej przeczytania.