Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Targi cukiernicze i piekarnicze „Sweet Targ”

Sweet Targ

Sweet TargW dniu 03 marca 2014 roku uczniowie klasy I i II technikum handlowego pod opieką Pani Agnieszki Walichnowskiej, Aleksandry Porażki oraz Pana Wiesława Szymczykiewicza w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Katowic na Targi Cukiernicze i Piekarnicze Sweet Targ.

Głównym celem wycieczki było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania rynków zorganizowanych poprzez udział w targach branżowych.

 

 

 

Nim jednak udaliśmy się do stolicy województwa śląskiego zwiedzaliśmy bardzo atrakcyjne Muzeum Chleba i Szkoły w Radzionkowie. Jak zaznaczył właściciel Pan Piotr Mankiewicz muzeum powstało w 2000 r. z szacunku do historii i z potrzeby serca. Eksponaty tam zgromadzone przez wiele lat służyły do wykonywania chleba, a główną intencją jest uświadamianie wszystkim iż z najróżniejszych wypieków najważniejszy jest nasz polski tradycyjny chleb, który nie ma sobie równego.

Na początku oprowadzania uczestnicy wycieczki otrzymali po kawałku surowego ciasta z którego należało zrobić bułkę – plecionkę i pozostawić do wyrośnięcia i upieczenia. W tym czasie oglądaliśmy 20 minutowy film pt. Chleb. Następnie Pani przewodnik oprowadzając nas po muzeum pokazywała ciekawe eksponaty związane nie tylko z produkcją chleba ale także z przedmiotami powszechnego użytku z lat minionych ubiegłego wieku. Eksponaty te były gromadzone przez właściciela muzeum – pasjonata 15 lat.

Muzeum wbrew wyobrażeniom bardzo ładnie i mądrze zorganizowane. Wspaniała lekcja szacunku do pracy i tradycji. Po zakończeniu zwiedzania raczyliśmy się bardzo smakowitymi upieczonymi bułkami.

Następnie udaliśmy się do Katowic, gdzie czekały nas liczne atrakcje. Młodzież naszej szkoły miała możliwość zapoznania się z nowościami branży cukierniczej, piekarniczej, lodziarskiej oraz gastronomicznej. Podczas wycieczki uczniowie uczestniczyli w pokazach i degustacjach różnych firm min.: pokaz produkcji lodów, pieczywa podstawowego i półcukierniczego, cukierniczego, deserów, napojów zimnych, gorących, w tym parzenia kawy. Wystawcy prezentowali również nowoczesne maszyny, linie produkcyjne dla pieczywa i urządzenia oraz produkty własne, gotowe wyroby i komponenty.

Ostatnią atrakcją był spacer po Katowicach, gdzie uczniowie mogli zobaczyć Pomnik Powstańców Śląskich, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Halę widowiskowo – sportową – Spodek oraz nietypowy Rynek.

Wszyscy z niezapomnianymi wrażeniami wróciliśmy do Oleśnicy.

Aleksandra Porażka

{gallery}dzienna_szkola/targicukipiek{/gallery}