Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Światowy Dzień Książki Praw Autorskich w ZSP

22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – doroczne święto, które w tym roku przypadało w szczególnym momencie – Wrocław obejmował kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO.
16 uczniów wzięło udział w konkursie wiedzy o książce, który przygotowała p. E Tempiak. Z literackimi rebusami, zagadkami i krzyżówką najlepiej poradzili sobie: Ania Łoza i Patryk Konopka z kl. IV TI zajmując I miejsce, Mateusz Smolak i Wojtek Maliszewski, także z kl. IV TI – II miejsce oraz Jarek Królik, Maciek Strójwąs i Dominik Szydełko z kl. IV TM – miejsce III.
Odbyliśmy literacką podróż po Europie słuchając tekstów czytanych przez uczniów i nauczycieli w językach: hiszpańskim (K. Woliński III TI), francuskim (p. U. Jasińska), angielskim (IV TI – M. Bałoniak, D. Gęglawy, P. Konopka, M. Łambucka, A. Łoza) , niemieckim(I TS – M. Szumski, B. Szarszewski, W. Kwasek, I. Tylska, J. Szelwach, M. Nowakowski, III TI – B. Naborczyk i M. Kaniewski, A. Łoza IV TI), włoskim (P. Kowalski IV TS), litewskim (K. Woliński III TI), węgierskim (W. Kwasek I TS) i rosyjskim (p. L. Putz, p. H. Dunowska, M. Filipowiak i M. Łambucka z IV TI, D. Błach III TI, P. Myrza II TE, W. Kwasek I TS). Okazało się, że mamy w szkole poliglotów – niektórych uczniów mogliśmy wysłuchać nawet w trzech językach. Zakończyliśmy czytanie utworów językiem polskim i fragmentami „Trylogii” w związku z ustanowieniem roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza (p. U. Jasińska, D. Gęglawy i A. Superson IV TI)
Na koniec rozstrzygnięto konkurs na zakładkę do książki (pomysł p. S. Stali). Liczyły się oryginalne, wyszukane i niebanalne pomysły, związane tematycznie z książką i jej świętem. Wyróżniono prace Dominiki Rzepki z kl. II TI oraz Brajana Głąba, Tomka Kotlińskiego i Szymona Hnata z kl. IV TM.
Uczniowie zaangażowani w działania otrzymali słodkie upominki, a wyróżnieni zdobyli nagrody, nie tylko książkowe.
Na holu szkoły (koło biblioteki) przygotowano miejsce do bookcrossingu – wymiany książek. Wszystkich chętnych nadal zapraszamy do korzystania z pozycji stojących na regale, przynoszenia własnych, może nieco zakurzonych i niechcianych już książek, aby podarować je innym.
Dekoracje na szkolnych korytarzach wykonały panie z biblioteki. Spotkanie przygotowali i prowadzili uczniowie kl. IV TI pod kierunkiem p. S. Stali.
Mamy nadzieję, iż tegoroczne udane spotkania z książką z sukcesem powtórzymy za rok, bo jak pisze Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.