Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Technicy mechanicy i informatycy na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Uczniowie klasy 2 tm i 3bti z wychowawczyniami  Martą Sławutą-Wójcik, Urszulą Wolińską oraz panią Aleksandrą Porażką skorzystali w tym roku szkolnym z oferty Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Jako przyszli studenci Politechniki Wrocławskiej wycieczkę rozpoczęli od wizyty właśnie na tej uczelni, gdzie zaprezentowały się koła naukowe większości wydziałów. Odwiedzili stoisko gdzie zaprezentowano, dlaczego jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach jest niezmiernie ważna. Ponadto zobaczyli, czym są i jak działają elektroniczne nosy, a nawet zmierzyli się z nimi w pojedynku na rozróżnianie zapachów.

Koło Naukowe Robotyków KoNaR działające na Politechnice Wrocławskiej zaprezentowało uczestnikom swoje konstrukcje oraz osiągnięcia w dziedzinie robotyki. Na własne oczy uczniowie zobaczyli, jak wyglądają i działają roboty mobilne, humanoidalne, manipulacyjne, a także społeczne stworzone przez studentów.

Uczniowie mogli wziąć udział w grach i zabawach matematycznych, a także poznać zasady funkcjonowania laboratorium w mikroskali. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz uczelnianych grotołazów, którzy zaprezentowali zdjęcia i filmy z wypraw jaskiniowych, opowiadali o swoich przygodach, pokazali historyczny sprzęt jaskiniowy i wspinaczkowy. Uczniów zaciekawił też mini wykład i instruktaż członka Akademickiego Klubu Lotniczego.

W ramach zajęć prowadzonych w Instytucie Niskich Temperatur PAN młodzi technicy obejrzeli  z bliska prowadzone równolegle na kilku stanowiskach pokazy doświadczeń z fizyki i chemii. Dotyczyły m. in.: właściwości materii w niskich temperaturach, lewitacji magnetycznej, magnetyzmu, optyki (z wykorzystaniem laserów), prostych reakcji chemicznych i innych zjawisk, z którymi mają do czynienia doktoranci z INTiBS PAN. Wszystkie pokazy były opatrzone komentarzem wyjaśniającym podstawy obserwowanego efektu. Jak otrzymać niskie temperatury? Jak zmieniają się własności bardzo ochłodzonych materiałów? Czym jest nadprzewodnictwo i jak zmieni naszą przyszłość? O tym wszystkim uczestnicy dowiedzieli się z wykładu: „ Niezwykły świat niskich temperatur”, który ilustrowany był pokazami związanymi z fizyką niskich temperatur.

Pełni emocji i wrażeń uczniowie klasy 2tm i 3bti wrócili z wycieczki z przekonaniem, że warto przykładać się do nauki, bo można w przyszłości podjąć ciekawe studia, a na pewno wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu zawodowym i prywatnym.