Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Uczennica ZSP w Oleśnicy lauratką ogólnopolskiego konkursu

dyplom

dyplomUczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy lauratką ogólnopolskiego konkursu „Pamięć o powstaniu
i powstańcach styczniowych”
.

Dla uczczenia 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Niepodległości w Warszawie zorganizowało konkurs dla uczniów i nauczycieli zatytułowany ” Pamięć o powstaniu i powstańcach styczniowych.” Jego celem było przypomnienie sylwetek powstańców styczniowych, zwrócenie uwagi na konieczność zachowania pamięci o przeszłości, zachęcenie do wyszukiwania
i upamiętniania w swoim otoczeniu śladów powstania 1863 roku. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli historii, języka polskiego, nauczania zintegrowanego, plastyki, muzyki, wiedzy o kulturze.  Licealistów zachęcono do opracowania portfolio lub napisania tekstu obrazującego pamięć o powstaniu i powstańcach w literaturze i sztuce. Do pracy uczniowie obowiązkowo musieli dołączyć   bibliografię.

Bogusława Torska

W konkursie uczestniczyło 319 uczniów ze szkół z różnych stron Polski. Nadeszły też prace spoza kraju, z Polonijnej Szkoły (Caserta Włochy). Jury złożone z pracowników merytorycznych Muzeum stanęło przed nie lada wyzwaniem. I nie tylko ilość prac była tu istotna (łącznie 343 prace). Wiele z nich prezentowało bardzo wysoki poziom i długo trwały dyskusje nad wyborem najlepszych i wyłonieniem laureatów.  Jedną z osób nagrodzonych została Martyna Gajda uczennica klasy IV Technikum Handlowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej – Curie w Oleśnicy. Wspierała ją i służyła pomocą  merytoryczną  nauczycielka języka polskiego Bogusława Torska. Praca Martyny złożona z dziewięciu listów adresowanych do powstańca obrazowała sytuację kobiet w czasie powstania. Fikcyjnymi autorkami listów były najbliższe bohaterowi kobiety – jego żona, matka i córka. Cały tekst miał charakter nie tylko historyczny. Ukazywał również wzruszającą opowieść samotnych kobiet, które w czasie powstania musiały przejąć obowiązki mężczyzn. Listy do powstańca (ze zbioru listów ukrywanych przez carat), bo taki tytuł nosi praca Martyny, są obrazem prawdziwego patriotyzmu ówczesnych kobiet. Jury doceniło kreatywność uczennicy i przyznało jej II miejsce.

Rozdanie nagród miało miejsce 15 października 2013 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Martyna wraz z wychowawcą panią Wiolettą Efinowicz uczestniczyła w uroczystej gali. Po wręczeniu nagród laureaci z opiekunami obejrzeli wystawę „ Gorzka chwała. Cieniom stycznia 1863 roku.” zorganizowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Mazowieckie w Płocku.

 

{gallery}dzienna_szkola/btorska{/gallery}