Rekrutacja 2023/2024(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

W Pałacu Prezydenckim

Z wizytą w Pałacu Prezydenckim

11 marca 2009 roku w Pałacu Prezydenckim 13 kobiet wynalazców otrzymało z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego ordery. Świadkiem tej uroczystości miała zaszczyt być jedna z uczennic Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy Paulina Trzópek. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o życiu i dokonaniach Marii Skłodowskiej- Curie otrzymała imienne zaproszenie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uroczyste spotkanie wynalazczyń. Jako opiekun towarzyszyła uczennicy mgr Bogusława Torska. Paulina miała okazję wysłuchać słów prezydenta, który w tym dniu zwracał się przede wszystkim do kobiet. Niech panie wierzą w siebie- zachęcał prezydent.
Apelował o cierpliwość i wytrwałość w poszukiwaniu nowych dróg. W nagrodę za wniesienie istotnego wkładu w rozwój polskiej techniki wyróżnione kobiety otrzymały Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski.
Za wzór wszystkim słuchaczom prezydent postawił jedyną kobietę-Polkę, która uzyskała nagrodę Nobla w dziedzinie naukowej. Marii Skłodowskiej-Curie poświęcony był również 30 minutowy film. Wszyscy zebrani z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli zaprezentowany materiał.
Po części oficjalnej Paulina mogła porozmawiać z pozostałymi uczniami, laureatami konkursu, który otworzył im drzwi nie tylko do Paryża, ale również do Pałacu Prezydenckiego.
Przy smacznym ciastku i kawie w pięknej oranżerii pałacu młodzież wspominała podróż Śladami Marii Skłodowskiei-Curie. Błyszczące oczy wybitnych uczniów z całej Polski, którzy w tym dniu stali się gośćmi Głowy Państwa, mówiły: Wierzymy w siebie i jesteśmy gotowi do twórczych poszukiwań!

 

Autor: Bogusława Torska