Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Wizyta w Estonii

Pod koniec maja uczniowie ZSP w Oleśnicy w ramach projektu Comenius odwiedzili estońską szkołę w Parnawie. W wyjeździe wzięli udział również nauczyciele, którzy zaangażowani są bezpośrednio w prace nad projektem: mgr Ewa Mider, mgr Ewa Herbut oraz mgr Krzysztof Rzepka.

Na miejscu pani dyrektor opowiedziała krótką historię szkoły oraz przedstawiła jej główne atuty. Młodzież miała okazję przyjrzeć się dokładnie działaniu bardzo nowoczesnej placówki. Odwiedziła między innymi warsztat stolarski, salę do przygotowania zawodowego murarzy oraz pracownie elektroniczną i fizyczną. Wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni programem nauczania, który zakłada samodzielną naukę części teoretycznej. Bez tego uczniowie nie są w stanie zaliczyć części praktycznej, która jest oceniana. Szkoła zupełnie odbiega od norm szkół w Polsce, jest ona na bardzo wysokim poziome technicznym.
Następnie uczestnicy omawiali poziom przygotowania zadań dotyczących projektu odnawialnych źródeł energii, które zostały przydzielone każdemu z państw w pierwszej fazie projektu w Hameln w Niemczech. Okazało się, że pomysł wymiany danych dotyczących warunków pogodowych odbiega od ideału. Pojawiły się problemy natury technicznej związane z łącznością bazy meteorologicznej z komputerem. Po wyczerpujących dyskusjach młodzież udała się na obiad do restauracji. Niestety po posiłku należało wrócić do pracy i zaprezentować w języku angielskim przygotowane w kraju materiały .
Dzień był wyjątkowo wyczerpujący, dlatego wszyscy uczestnicy spotkania wybrali się wieczorem nad morze, by tam na plaży oderwać się na chwilę od naukowych dyskusji .
Od rana jednak powrócili do tematu spotkania. Istotą projektu są przecież odnawialne źródła energii, dlatego następnym punktem programu było zwiedzanie niedaleko położonej elektrowni. Jeden z pracowników wyjaśnił młodzieży zasady działania zakładu i chętnie odpowiadał na zadawane pytania.
Wieczór organizatorzy przeznaczyli na pokazanie członkom międzynarodowego projektu piękna przyrody estońskiej. W tym celu zabrali wszystkich do Parku Narodowego, gdzie podczas długiego spaceru można było podziwiać piękno fauny i flory. Bagienne tereny parku wywarły zarówno na uczniach, jak i na nauczycielach ogromne wrażenie.
Na zakończenie dnia młodzież miała okazję integrować się przy ognisku oraz uczestniczyć w koncercie grupy folklorystycznej. Podczas wspaniałego występu w teatrze, przy znakomitym oświetleniu oraz nagłośnieniu uczniowie jeszcze bliżej poznali barwną kulturę estońską. W listopadzie to ZSP w Oleśnicy przejmie rolę gospodarzy i będzie gościł u siebie uczestników projektu z czterech europejskich państw.

mgr Bogusława Torska