Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

Wycieczka do Pragi

W dniach 7-8 października klasa 2 TE z kilkoma koleżankami i kolegami z klasy 2 TH zwiedzała Pragę. Opiekę nad grupą sprawowali pani Beata Horbacz i pan Darosław Sikora.

Praga to miasto uznawane za jedno z najładniejszych w Europie, które corocznie odwiedza ponad 8 milionów turystów. Do stolicy Czech przyciąga ich przede wszystkim monumentalna architektura kompleksu zamkowego na Hradczanach, Rynek Staromiejski ze średniowiecznym zegarem oraz romantyczny klimat Mostu Karola. Most Karola to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pragi, który każdego dnia przemierzają tłumy turystów. Zakochani się na nim zaręczają, przesądni liczą na szczęście, dotykając figury św. Jana Nepomucena a inni fotografują wszystko bez opamiętania.

Pierwszy dzień zakończyliśmy rejsem nowoczesnym statkiem po Wełtawie oglądając Pragę nocą.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Wyszehradu. Wzgórze to stało się drugą, obok Hradczan siedzibą czeskich władców w X wieku. Wiadomo, że Wratysław II uczynił z Zamku Wyszehradzkiego swoją główną siedzibę. To z jego fundacji wzniesiono kościół św. Piotra i Pawła, przy którym znajduje się dziś cmentarz, na którym pochowano najwybitniejsze osobistości Czech. W południe wjechaliśmy kolejką linową na wzgórze Petrzyn. To kolejne miejsce idealne do oglądania panoramy miasta. Jednym z najbardziej znanych punktów na wzgórzu jest wieża widokowa wybudowana na wzór wieży Eiffla (Petřínská rozhledna) oraz Labirynt Luster.

W sumie przez te dwa dni przeszliśmy piechotą 26 km i pokonaliśmy ponad 700 schodów.

O wrażenia należy zapytać uczestników wycieczki, ale wydaje się, że dobry humor jaki prezentowali w drodze powrotnej do Oleśnicy potwierdza, że wyjazd był udany.