Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki

W dniu 18 września 2015r. klasy: IV TE i IV TH wraz z opiekunami: panią Aleksandrą Porażką, Aleksandrą Szyszką i Małgorzatą Bąk–Midurą uczestniczyły w DOLNOŚLĄSKIM FESTIWALE NAUKI. Był to pierwszy dzień XVIII  edycji wrocławskiego święta nauki, który potrwa jeszcze do 23 września. Wysłuchaliśmy wykładu na temat „Czy można zbudować wehikuł czasu”.

Prelekcję poprowadził dr inż. Adam Jaroszewicz  z Politechniki Wrocławskiej (Wydział Mechaniczno – Energetyczny). Podczas zajęć omówiono zjawiska czasoprzestrzeni, nie tylko od strony naukowej, ale i od strony filozoficznej. Dlaczego np. pamiętamy przeszłość, a nie przyszłość?  Dlaczego realna jest tylko teraźniejszość? Uczniowie poznali także wiele pojęć, m.in.: Co to jest czas, wszechświat i przestrzeń, percepcja czasu, entropia, linia świata, stożek czasoprzestrzeni, wehikuł czasu, UFO, itp..

Prowadzący przedstawił założenia Ogólnej Teorii Względności, zjawisko spowolnienia czasu w silnych polach grawitacyjnych i przy prędkościach porównywalnych z prędkością światła. Omówił tunele czasoprzestrzenne i czarne dziury. Zaprezentowano młodzieży współczesne koncepcje budowy wehikułu czasu. Uczniowie dowiedzieli się także, co trzeba zrobić, żeby przenieść się do przyszłości?… – wystarczy po prostu poczekać.

A my przypominamy wszystkim przyszłym absolwentom, co trzeba zrobić, żeby zdać maturę?…- wystarczy po prostu się pouczyć. Dlatego wszystkim życzymy znalezienia w swojej czasoprzestrzeni czasu na ten właśnie cel.

Wspierający Was Opiekunowie