Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy
 
 

Rekrutacja 2022/2023(oferta edukacyjna szkoły)

Dla kandydatów

„Ziarna Wiedzy” na XIX Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Dnia 20 września 2016r. klasy 2bTI i 2TH wraz z opiekunkami Urszulą Wolińską, Aleksandrą Porażką oraz Anną Wiśniewską wybrały się na Dolnośląski Festiwal Nauki. Celem wycieczki był Instytut Niskich Temperatur PAN, w którym odbyły się wykłady poświęcone elektryczności.
Na pierwszym z nich – „ Jak powstaje prąd w bateriach – ogniwach”, bogate pokazy reakcji chemicznych pokazały co powoduje zmiana stopienia utlenienia pierwiastków. Uczniowie dowiedzieli się, że reakcje re-dox zachodzą czasem powoli, a czasem bardzo gwałtownie. W ramach wykładu pokazano ogniwa galwaniczne, w których zachodząca reakcja chemiczna powoduje przepływ ładunku elektrycznego. Przedstawiono także zasadę działania baterii.

Na drugim wykładzie „ Dlaczego żarówka świeci?” dr. hab. Adam Pikul niezwykle interesująco poprzez doświadczenia wyjaśnił dlaczego płomień świeci i czy zawsze ma ten sam kolor. Udzielił również odpowiedzi na pytania: Czy kolor ma temperaturę oraz jaką temperaturę ma Wszechświat? Z zainteresowaniem uczniowie przysłuchiwali się rozważaniom naukowym tłumaczącym pochodzenie kolorów przedmiotów. Młodzież dowiedziała się również, dlaczego ubranie kupione w sklepie czasami wygląda inaczej po przyniesieniu do domu.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili również wystawę– „ Hydropolis” ultranowoczesne centrum wiedzy o wodzie, pełnym nowinek technicznych i ciekawych ekspozycji. Największa przygoda czekała na uczniów już przy wejściu do obiektu. Drzwi oddzielone były od zwiedzających ścianą deszczu. Nie zabrakło jednak śmiałków, którzy ulegli wyzwaniu natury. Dzięki fotokomórkom wszystkim udało się wejść do środka suchą stopą .Wędrując przez osiem stref tematycznych uczniowie poznawali istotę wody, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom multimedialnym dowiedzieli się, jak ważna jest woda dla naszej planety.

Urszula Wolińska